Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 25. 10. 2020
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Čínská rybářská flotila plundrovala vody u Galapág, uvedla organizace Oceana


18. září 2020 11:59

QUITO (ČTK) - Flotila stovek čínských rybářských lodí vylovila ve vodách u Galapág za jediný měsíc tisíce tun olihní a ryb. Napsal to britský list The Guardian s odvoláním na novou zprávu organizace Oceana, která se zaměřuje na ochranu oceánů. Olihně jsou přitom nezbytnou součástí jídelníčku druhů, které se jinde než na Galapágách nevyskytují - například lachtanů galapážských - a ohrožených druhů, jako jsou žraloci bronzoví.

Skoro 300 čínských plavidel strávilo rybolovem u ekvádorského souostroví 73 000 hodin v jediném měsíci. Konkrétně šlo o období od letošního 13. července do 13. srpna. "Plavidla plující pod čínskou vlajkou tvořila během tohoto měsíce 99 procent rybářských aktivit u Galapág," uvádí organizace. O přítomnosti čínských lodí poblíž chráněných vod přinesl v té době Ekolist zprávu U Galapážské mořské rezervace zakotvila čínská rybářská flotila.

"Svět měsíc sledoval a divil se, co obrovská čínská rybářská flotila u Galapág dělá. Teď už to víme," uvedla analytička Oceany Marla Valentineová. "Toto masivní a pokračující úsilí čínské rybářské flotily ohrožuje samotné Galapágy, vzácné druhy, které tu žijí, a všechny, jejichž obživa a živobytí jsou na nich závislé," dodala. Čínští rybáři lovili mimo jiné i tuňáky, jejichž rybolov přispívá ekvádorské ekonomice.

Oceana ve spolupráci s dalšími organizacemi analyzovala data plavidel, která získala z veřejně dostupných informací přenášených přes takzvaný automatický identifikační systém. Pohyb lodí lze díky němu sledovat prakticky v reálném čase.

The Guardian připomíná, že Čína má největší flotilu rybářských lodí na světě. Asijská velmoc je pravidelně obviňována z nadměrného rybolovu, lovení ohrožených druhů žraloků a falšování licencí i dokumentace o úlovcích.

Galapágy, které leží zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, jsou pro svou jedinečnou faunu a floru zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V místních vodách žije více než 20 procent mořských živočichů, které nelze nalézt nikde jinde. V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování jeho převratné evoluční teorie přirozeného výběru druhů.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.