Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 22. 9. 2020
Svátek má Darina
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Nebílovský pěstitel borůvek letos očekává dobrou úrodu


2. srpna 2020 00:49

NEBÍLOVY (ČTK) - Velmi dobrou úrodu kanadských borůvek letos očekává jejich jediný velkopěstitel na Plzeňsku, Sady Nebílovy firmy Lukrena a.s. Na hektarovém pozemku, který sady osázely několika odrůdami keřů kanadských borůvek koncem roku 2017, se letos sklízí úroda druhým rokem. Zatímco loni zde nasbírali kolem tuny borůvek, letos jich bude podle odhadu kolem 2,5 tuny, řekla ČTK vedoucí sadů Jana Zikmundová.

I když pěstitele a sadaře letos na jaře trápily mrazy, borůvky se jim svým kvetením vyhnuly. Keře navíc od loňska opět vyrostly a zesílily, takže dávají větší úrodu. Sklizeň začala v minulých dnech. "Máme několik odrůd, které dozrávají postupně. Teď jsme v ranějších odrůdách a končíme někdy v září pozdějšími druhy," řekla Zikmundová. Na plantáži, kterou nyní při dozrávání chrání plody před nájezdy špačků a jiných ptáků vysoké konstrukce s nataženými sítěmi, roste kolem 1700 rostlin kanadských borůvek. Zatím mají na výšku půl až tři čtvrtě metru, dorostou zhruba až do výšky kolem 1,5 metru. Sklizeň by se pak měla pohybovat kolem pěti až šesti kilogramů borůvek na jeden keř.

Sklizeň firma zvládá díky svým zaměstnancům i brigádníkům, kteří ale zároveň musejí pracovat na začínající sklizni švestek, zřejmě od příštího týdne se přidají i letní odrůdy jablek. "Jeden člověk za den sklidí kolem 30 kilogramů borůvek. Vše je pouze ruční sběr, plody i keře jsou křehké a ani nevím, jestli nějaké strojové sklízení je vůbec možné," řekla Zikmundová.

Nebílovské borůvky sady dodávají do všech farmářských obchodů v Plzni, objednávají si je cukrárny a kavárny pro své dezerty, obchody s bioprodukty a nově se budou objevovat i v obchodním řetězci Makro. Nemalá část se prodá přímo v sadech, kam každé všední odpoledne, kdy je otevřen prodej do veřejnost, přijede kolem 30 lidí. Kilogram borůvek stojí stejně jako loni 160 korun. Zájem lidí zatím není tak velký jako loni. Podle Zikmundové částečně i proto, že loni kvůli špatnému počasí přišli lidé na zahradách v velkou část úrody ovoce, takže ho ve vyšší míře nahrazovali nákupem. Borůvková sezona se ale zatím teprve rozjíždí a stoupne zřejmě i zájem lidí.

Borůvky patří díky velkému množství vitaminů a antioxidantů mezi nejzdravější plody. Antioxidanty zachycují volné radikály, tím zpomalují stárnutí mozkových buněk, borůvky posilují imunitní systém, pomáhají regulovat vysoký krevní tlak, pomáhají regenerovat oční sítnici a zlepšují adaptaci na ostré světlo, lékaři je doporučují pacientům na onkologické léčbě. Jako jedno z mála ovocí nevyvolávají alergické projevy. Díky tomu, že netrpí chorobami ani je nenapadají škůdci, nemusejí je navíc v Nebílovech ošetřovat žádnými chemickými postřiky, dodala Zikmundová.

Lada Pešková

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.