Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 22. 9. 2020
Svátek má Darina
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Temelín prověřil ochrannou výztuž. Její lana by udržela i letící raketoplán


31. července 2020 17:29

TEMELÍN (ČTK) - Jaderná elektrárna Temelín vyměnila čtvrtinu paliva v reaktoru druhého bloku, který je od 12. června plánovaně odstavený. Technici také zkontrolovali ochrannou budovu kolem reaktoru a vyměnili jedno z více než osmitunových lan, které objekt vyztužuje. Skončily rovněž kontroly bezpečnostních divizí. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Odstávka by měla trvat dva měsíce.

Technici nyní montují reaktor a ukončují práce na dvou separátorech, které měnili. Jsou to zařízení, která páru zbavují vlhkosti a přihřívají ji. "Vlastní připojení bloku k přenosové soustavě se bude odvíjet i od výsledků série zkoušek, které nás teprve čekají," řekl mluvčí.

Temelín prověřil i ochrannou budovu kolem reaktoru. Jako výztuž slouží 132 lan, každé měří sto metrů, váží jako pět osobních aut, tvoří ho 478 drátků a udrželo by letící raketoplán. Jedno z nich energetici vyměnili. Lano musí ze stěny budovy vytáhnout, což i s přípravou zabere asi dva týdny. Pak ho odborníci z Ústavu jaderného výzkumu Řež kontrolují, hlavně odolnost vůči předpětí, materiálové vlastnosti nebo chemické složení.

"Jde o jedno z důležitých ověření, které děláme jednou za šest let," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml. Náročná je podle něj i instalace lana, napíná se totiž na sílu, která by naráz zvedla 600 osobních aut.

Výměna lana trvala měsíc. Výsledky kontrol předala elektrárna Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.

Ochranná budova reaktoru vypadá jako válec vysoký 56 metrů s průměrem 45 metrů. Betonové stěny jsou tlusté 1,2 metru. Podle mluvčího vydrží silné zemětřesení, odolá tornádu nebo tlakové vlně po výbuchu. Konstrukci vyztužuje 132 ocelových lan, měří od 95 do 190 metrů.

Při odstávce druhého bloku energetici vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy. Naplánovali 55 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojilo asi 1000 lidí.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 7,9 TWh.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.