https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ultrazvuk-likviduje-sinice-v-jablonecke-prehrade-mseno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ultrazvuk likviduje sinice v jablonecké přehradě Mšeno

26.7.2020 12:51 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody.
Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody.
Foto | Mamlena / Wikimedia Commons
Ultrazvuk bude znovu likvidovat sinice v přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. Dvě jednotky se solárními panely pracovníci liberecké firmy Photon Water Technology (PWT) umístili na hladinu nádrže. Jde o preventivní opatření, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Voda v přehradě je zatím velmi čistá, drží se na stupni jedna pětibodové škály. Podle údajů z Povodí Labe je u hráze vidět do třímetrové hloubky a voda má zhruba 21 stupňů Celsia.
 

Jablonecká přehrada o rozloze 27 hektarů je oblíbeným místem ke koupání nejen pro obyvatele Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé ze širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 lidí, letos ale zatím takových dní moc nebylo, což pomáhá i kvalitě vody. Loni touto dobou už hygienici v přehradě nedoporučovali kvůli zvýšenému množství sinic koupání citlivým jedincům, jako jsou děti, těhotné ženy nebo alergici.

Se společností PWT spolupracoval jablonecký magistrát už loni. Na hladině přehrady byly také dvě jednotky, ale až od poloviny srpna v reakci na zvýšené množství sinic. Letos se město dohodlo na spolupráci už na konci června a zařízení nasadilo preventivně. "Za obě jednotky zaplatíme zhruba 360 000 korun a zůstanou na hladině přehrady do konce září. Dalších 76 000 vynaloží město na monitoring, který bude probíhat v celé nádrži Mšeno," řekl ČTK náměstek primátora Milan Kouřil (ANO).

Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody. Pracovníci PWT na přehradě umístili dva vysílače, které jsou zhruba 30 centimetrů pod hladinou, upozorňují na něj jen pontony se solárním panelem, který je pohání. "Budeme zároveň zajišťovat i monitoring vody," řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Petr Kvapil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

27.7.2020 14:48
Tohle se zdá být velmi chytrým a elegantním řešením, jak předejít přemnožení sinic.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

2.8.2020 21:03
Tak to je skvělý nápad a řešení jak zatočit se sinicemi. Snad se brzy dočkáme i jinde takových šikovných zařízení.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist