Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 7. 8. 2020
Svátek má Lada
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku


15. července 2020 14:12

(ČTK) - Jihomoravský kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí báňského úřadu týkající se kauzy těžby štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to dnes řekl krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). V posledním týdnu podalo dvě žaloby už několik obcí. Bojí se toho, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro 140.000 lidí.

Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor těžby a letos zamítl námitky obcí i kraje. Postupoval na základě kladného stanoviska ohledně vlivu na životní prostředí (EIA), které vydalo ministerstvo životního prostředí. Žaloba kraje míří na zamítnutí námitek. Označuje je za nezákonné.

"Úřad nezohlednil oponentní znalecký posudek, dále chybně posoudil, zda je těžba štěrkopísku veřejný nebo soukromý zájem, a dopustil se dalších procesních pochybení," uvedl Rajtšlégr. Žalobu kraj považuje za jedinou možnost, jak by šlo těžbě ohrožující zdroj pitné vody pro 140.000 lidí zabránit.

Podle Rajtšlégra je těžba štěrkopísku výrazným zásahem do lokality se zdrojem pitné vody, i když se těžaři snaží všechny přesvědčit o opaku. "Dokonce jsem zaregistroval komerční články, kde tvrdí, že těžba bude pro lokalitu a kvalitu vody prospěšná. To osobně považuji za nehoráznou demagogii a aroganci. Za problematické považujeme i stanovisko EIA, které těžbu podmiňuje dlouhou řadou protichůdných a nesplnitelných podmínek a ministerstvo životního prostředí se jím odmítá zabývat," zdůraznil Rajtšlégr.

Za největší riziko považuje, že těžba počítá s odkrytím podzemního zdroje pitné vody, což samo o sobě představuje významné riziko znečištění. "Navíc se zde jedná o záplavové území, tak i laik si jistě dokáže představit, k jakým důsledkům by mohlo dojít," dodal Rajtšlégr.

Na soudě už jsou dvě žaloby, jednu podala za několik obcí advokátka Jana Zwyrtek Hamplová a druhou za další obce a Vodovody a kanalizace Hodonín advokátní kancelář Frank Bold.

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to pátý největšízdroj v republice.

Lenka Horáková

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.