Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 9. 8. 2020
Svátek má Roman
Mezinárodní den původních obyvatel světa (OSN)
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Zubři se po tisíciletích vrátí do krajiny Velké Británie


14. července 2020 01:40

PRAHA (Ekolist) - Odolnější krajina, stabilizované populace divoce žijících živočichů a rostlin, obnova původních přírodních procesů. Takový je dlouhodobý záměr britského ochranářského projektu Wilder Blean, který se odehrává na východě Kentu. K dokonalosti mu chybělo jediné. Velcí spásači, zubři. I na ně ale nejpozději v roce 2022 dojde. Píše o tom CNN.

Zubři evropští zmizeli z Velké Británie dávno, zhruba před deseti anebo šesti tisíci lety. Spolu s nimi ale zanikl servis, který nepřímo poskytovali. Spásáním zajišťovali zachování polootevřené světlé lesostepní krajiny, bezlesí. Životní prostor pro tamní živočichy a rostliny. Úbytek právě tohoto typu prostředí je spolu s absencí péče o zalesněné a zarůstající plochy charakterizován jako jedna z osmi nejvýznamnějších příčin úbytku volně žijících organismů v Anglii. A proto se správci pozemkových trustů (Kent Wildlife a Wildwood Trust) rozhodli spustit originální projekt velkého návratu. V částečně zalesněné a ochranářsky příhodné lokalitě Blean Woods, prozatím na 122 hektarech, které vlastní, připravují vypuštění zubrů.

Pro realizaci se počítá se zubry ze severního Polska a z Nizozemí. Zprvu třemi samicemi a jedním samcem s tím, že by se stádo za optimálních podmínek mohlo rychle a utěšeně rozrůstat. Pokud se zubrům bude dařit a své poslání naplní, počítá se se zřízením dalších takových stád napříč britskými ostrovy. Zájem je značný. A co se od nich vlastně očekává? „Zubři mění krajinu lesů takovým způsobem, jakým to žádný jiný druh nesvede,“ popisují experti z Kent Wildlife Trust. „Vylamují větve, vykusují kůru stromů, vytváří kaliště a prachoviště, mění terén kolem sebe už jen svou přítomností, sešlapem a udusáváním. Tím vším ale do krajiny navrací prvky, které tu po tisíce let chyběly.“

Připravovaný Wilder Blean, který má do velkého finále postoupit nejpozději v roce 2022, se má stát „vlajkovou lodí“ flotily nových, krajinu zpět do přírodního stavu navracejících projektů. Pokud bude úspěšný. Prokázat to mají zkoušky v kontrolovaném prostředí aklimatizačních ohrad a výběhů. Návrat zubrů by měl pomoci obnovit druhovou rozmanitost a početnost domácích druhů živočichů a rostlin, které jsou na přirozené bezlesí a rozvolněnou stepní krajinu vázány. „Je to krajinný inženýr, druh, který v naší přírodě citelně chyběl,“ doplňuje Paul Hadway, ředitel Kent Wildlife Trust. Podstatné také je, že krajina ovlivněná přítomností zubrů by měla být odolnější klimatickým změnám. A že zubři vyjdou v delším časovém horizontu násobně levněji, než technická rekultivace anebo manuální snahu o úpravu pozemků.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.