Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 9. 8. 2020
Svátek má Roman
Mezinárodní den původních obyvatel světa (OSN)
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Na Špindlerovku mohou řidiči od července autem, zaparkují ale jen na parkovištích


13. července 2020 13:05

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Na horskou silnici ze Špindlerova Mlýna na hřebenovou Špindlerovu boudu v Krkonoších je od 1. července vjezd bez omezení, značka zákazu vjezdu zmizela. Radnice razantní nárůst dopravy na silnici zatím nezaznamenala, řekl ČTK starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch. Do července mohla veřejnost a neubytovaní turisté k dopravě na Špindlerovku ve výšce 1262 metrů nad mořem využít místní autobusovou dopravu nebo taxíky. Změna kategorie některých komunikací v Krkonošském národním parku (KRNAP) začala platit 1. července s vymezením nových zón ochrany přírody.

"Zvýšený pohyb vozidel tam je, ale nejde zatím o nic razantního. Otevření silnice nevidíme jako nejšťastnější variantu," řekl Staruch. Podle něj bude město situaci na horské silnici sledovat a v případě problémů by mohlo přistoupit k regulaci dopravy.

Starosta současně připomněl, že motoristé mohou na silnici na Špindlerovu boudu stejně jako na celém území města parkovat jen na vyznačených parkovištích. "Když budou nahoře obsazené, u Špindlerovky se otočí a budou muset zpět dolů. Nahoře jsou jen parkoviště u soukromých objektů. Lidé, kteří nemají zajištěné parkování, tam nezaparkují," řekl Staruch.

Zhruba desetikilometrová horská silnice je ve vlastnictví města, je klíčová pro zásobování objektů v okolí Špindlerovky a pro záchranáře a hasiče. Nově se stala komunikací v kategorii "místní". Zákaz vjezdu Správy KRNAP dál platí na všech odbočkách z této silnice.

Další důležitou komunikací, kde došlo ke změně, je příjezdová cesta na Zlaté návrší. Ze silnice druhé třídy se stala účelovou komunikací. Tato změna ale pro návštěvníky hor nemá zásadní význam, zákaz vjezdu tam nadále platí.

Změna takzvané zonace vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017, která platí pro všechny čtyři národní parky v ČR. Nové rozčlenění do zón by mělo platit 15 let. Členění území národního parku do čtyř zón ochrany přírody se změnilo na tři. Začátkem července byla v Krkonoších také vyhlášena tři klidová území, kde mohou turisté chodit jen po značených trasách.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.