https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podzemni-vody-v-cr-jsou-po-destich-nekde-silne-nad-normalem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podzemní vody v ČR jsou po deštích někde i silně nad normálem

9.7.2020 09:50 | PRAHA (ČTK)
Ještě koncem května byla voda v mělkých vrtech silně pod normálem zhruba na čtvrtině území Česka.
Ještě koncem května byla voda v mělkých vrtech silně pod normálem zhruba na čtvrtině území Česka.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Stavy podzemních vod v mělkých vrtech jsou po nedávných deštích na některých místech v Česku silně nadnormální. Týká se to hlavně severovýchodních Čech, severní Moravy a Slezska. Jinde se situace pohybuje kolem normálu, silně podnormální zůstává situace v severozápadních Čechách. Vyplývá to z informací za minulý týden, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
 

"Stavy podzemních vod jsou v povodí Orlice, Labe od Orlice po Doubravu a stejně tak i horní Moravy silně nadnormální. Půdní sucho vymizelo, nepatrné trvá pouze v severozápadních Čechách," uvedl ČHMÚ. Mírně podnormální je stav podzemních vod v povodí horního Labe, dolní Vltavy a řek Úhlavy, Úslavy, Mže a Radbuzy před jejich soutokem v Plzni, vyplývá z mapky, kterou meteorologové zveřejnili.

Ještě koncem května byla voda v mělkých vrtech silně pod normálem zhruba na čtvrtině území Česka, tehdy hlavně na jihu Čech a Moravy, v jižní části Vysočiny, ve Frýdlantském výběžku a v okolí Broumova. V normálu tehdy byla situace jen v malé části Šumavy.

Data z pozemních měření ČHMÚ jsou základem pro projekt InterSucho.cz, který zjišťuje sucho v půdě. Podle něj se nyní v Česku vůbec nevyskytují dva nejhorší stupně sucha ze šesti a výrazné sucho, tedy čtvrtý stupeň sucha, panuje na 0,9 procenta území státu. Jediným místem v ČR, které v hlubších vrstvách půdy trpí suchem, zůstávají podle vědců z projektu severozápadní Čechy. V úterý uvedli, že dostatek vláhy se projevuje i na stavu vegetace, která je v Česku s výjimkou severozápadu Čech ve velmi dobré kondici.

Letošní červnové vytrvalé deště provázené někde bouřkami vyvolaly na řadě míst ČR lokální povodně. Vrátily se v několika vlnách. Silně zasáhly Olomoucký, Pardubický, Moravskoslezský nebo Zlínský kraj.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

9.7.2020 13:56
No vidíte, klimaalarmisté. To, co my praktici víme dávno, musela vám příroda předvést in natura.Prostě se střídají suché roky s mokrými a bude tomu tak i v budoucnu. Pouze se změní množství srážek spadlých za jednotku času v konkrétním místě. A ujišťuji, že lepší je spíše sucho než trvalé mokro. Ze sucha je úroda vždy, možná menší, ale z mokra nikdy.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.7.2020 16:33 Reaguje na pavel peregrin
Tak ,,chladnější,, rok se dal očekávat. Slabší El Nino a sluneční minimum. :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist