Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Spory lesníků a ochranářů vyústily v uzavření dvou tras v Tatrách


7. července 2020 12:15

BRATISLAVA (ČTK) - Spory státních institucí na Slovensku vyústily v uzavření dvou oblíbených turistických tras ve Vysokých Tatrách. Podle lesníků je důvodem ohrožení turistů suchými stromy, na jejichž odstranění nevydaly úřady povolení. Z vyjádření šéfa správy Tatranského národního parku (TANAP) ale vyplynulo, že lesníci, kteří značené stezky v TANAPu spravují, plánovali pracovat v terénu v nevhodném období.

Podnik Státní lesy TANAP oznámil, že uzavřel turistickou trasu, která vede lokalitou Zadné Meďodoly ve směru od Tatranské Javoriny po Kopské sedlo ve východní části nejvyššího pohoří Slovenska. Lokalita Kopské sedlo je pro turisty dostupná také po jiné značené stezce, a to z vesnice Ždiar. Uzavřena byla také trasa od Tatranské Javoriny přes Javorovou dolinu do sedla Sedielko, odkud zase pokračuje značená trasa do jižní části Tater. Na zmíněná omezení upozornila také horská záchranná služba.

Šéf správy TANAP Pavol Majko podle portálu hiking.sk řekl, že lesníci chtěli odstraňovat stromy v době hnízdění ptáků, které trvá od začátku března do konce srpna.

Již uzavření značené trasy do Kopského sedla vyvolalo kritiku turistů na sociálních sítích. Lesníci v reakci doplnili, že údržbu turistických tras komplikuje krátké vegetační období, nedostatek peněz, postup při zadávání veřejných zakázek, soukromé vlastnictví části pozemků a chybějí program péče v tomto nejstarším národním parku. Vysoké Tatry jsou oblíbeným cílem českých turistů.

Lesníci a ochranáři na Slovensku mají dlouhodobě rozdílný názor na zásahy člověka do přírody. Například před více než deseti lety ekologičtí aktivisté bránili lesníkům těžit po kalamitě dřevo v chráněných lokalitách Vysokých Tater. Nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče ve svém programovém prohlášení slíbila, že v národních parcích zavede přírodě blízké hospodaření.

Adrian Bobok

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.