Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Slovenský ministr chce zakázat utajování studií o znečištění


24. června 2020 01:04

BRATISLAVA (ČTK) - Zakázat utajování výsledků geologických průzkumů ve věci znečistění životního prostředí chce změnou zákona prosadit slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj. Ministr to oznámil na tiskové konferenci u bratislavské chemičky Istrochem z české skupiny Agrofert, která podle dřívějších informací využila možnost na deset let utajit výsledky zmíněné studie. Ta podle ekologů poukázala na znečištění podzemní vody i půdy v areálu firmy. V Istrochemu zároveň inspektoři zahájili kontrolu ve věci nakládaní s odpady.

"Nikdo nebude moci udělat geologický průzkum, ve kterém by objevil rizikové látky pro lidské zdraví, a poté ho utajit," řekl Budaj o připravované změně. Dodal, že bude usilovat o to, aby stát nemusel platit náklady na likvidaci starých ekologických zátěží. Ty v případě Istrochemu vznikaly desítky let, tedy ještě před vstupem Agrofertu do podniku.

Zmíněná již odtajněná studie podle ekologů ukázala, že v areálu Istrochemu se ve vysoké koncentraci nacházejí látky nebezpečné pro zdraví člověka. Sanace tamní ekologické zátěže by si podle odhadu ministerstva životního prostředí vyžádala 350 milionů eur (9,3 miliardy korun).

Slovensko dříve odstartovalo v jiné části Bratislavy sanaci skládky toxického odpadu po předchůdci Istrochemu, podniku Chemické závody Juraje Dimitrova (CHZJD). Nový vlastník Istrochemu podle staršího sdělení slovenských úřadů za tuto skládku neodpovídá. Z dostupných informací vyplývá, že privatizační smlouva neobsahovala podmínku, aby nový majitel Istrochemu sanoval skládku po CHZJD na vlastní náklady.

Na Slovensku jsou stovky znečištěných lokalit, které představují riziko pro životní prostředí. Program sanace některých z nich Slovensko dříve zahájilo s využitím peněz z evropských fondů.

Adrian Bobok

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.