Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 14. 7. 2020
Svátek má Karolína
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Městské trávníky jsou ideální pro podporu hmyzu. V Českých Budějovicích proto kvetou


27. května 2020 12:35

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) -

Městské trávníky v Českých Budějovicích i letos krásně kvetou. K novému trendu extenzivnější péče se kromě magistrátu přidávají i firmy a soukromí majitelé pozemků.

V Českých Budějovicích vznikla předloni neformální skupina občanů, která si vytkla za cíl vyhledávat vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sečení. První extenzivnější kvetoucí trávníky vznikly v Českých Budějovicích vloni.

„Vyšší a kvetoucí trávníky plní ve městě mnoho důležitých funkcí. Za letního vedra a sucha brání nadměrnému vysoušení půdy, v létě zmírňují městské klima, zachycují prach nebo poskytují útočiště řadě živočišných druhů. Po loňských zkušenostech můžeme také říci, že spoustě lidí se ostrůvky kvetoucích trávníků i líbí,“ říká Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR věnuje lučním ekosystémům a tématu ekosystémových služeb.

Vědci i ochránci přírody stále častěji upozorňují na ztrátu biologické rozmanitosti. Jedním z velkých témat se v poslední době stává také úbytek hmyzu, např. samotářských včel nebo motýlů. K jejich ochraně přitom může přispět úplně každý.

Květnaté trávníky v Českých Budějovicích.
Květnaté trávníky v Českých Budějovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla

„Právě městské nebo zahradní trávníky jsou pro podporu hmyzu ideální příležitostí. Loňské zkušenosti z budějovických trávníků potvrzují, že včely, čmeláci, motýli nebo saranče reagují na změny v péči o trávníky a velice rychle takové plochy osídlují. Vyšší a kvetoucí trávník jim poskytuje potravu nebo úkryt,“ vysvětluje Jiří Řehounek, který se ochranou hmyzu dlouhodobě zabývá ve sdružení Calla.

„Přestože podobné postupy v péči o městské trávníky realizuje stále více měst a obcí, je třeba poděkovat magistrátu za ochotu a vstřícnost v jednání. Rádi bychom také vyzdvihli mnohé soukromé majitele zahrad nebo firemních pozemků, kteří o ně pečují s ohledem na rostliny a živočichy,“ podotýká Jiří Řehounek. Příkladem může být Výstaviště České Budějovice, které letos rozsáhlé trávníky před vstupní bránou seče mozaikově, tak aby zde neustále něco kvetlo.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.