Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 14. 7. 2020
Svátek má Karolína
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Africké pytláky teď prohánějí smečky psů


21. května 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jihoafrický Krugerův národní park, keňská Ol Pejeta a řada dalších chráněných území v Africe nyní v praxi testují novou metodu boje proti pytlákům. S ochranou zvířat tu nyní rangerům pomáhají smečky cvičených psů. Výsledky jsou velmi slibné. Píše o tom National Geographic.

Za léta 2008-2018 bylo z jihu Afriky do Asie propašováno kolem 8000 nosorožčích rohů, přičemž asi polovina tohoto objemu pocházela ze zvířat ulovených v NP Kruger. Rangeři, tedy lidská ostraha nasazená v terénu rezervací a chráněných území, se už dávno ukázali být nezbytností. Jenže ani ti nemohou být všude a včas, jsou jich stěží desítky (Krugerův park jich má kolem pěti stovek na území o rozloze čtvrtiny České republiky). Takže jejich efekt pro přímou ochranu zvířat je spíše preventivní. Jak zmiňuje studie z JAR, praktickým dopadem jejich práce je dopadení přibližně 3-5 % známých pytláků. Jak to udělat lépe? Jako velmi slibné řešení zvýšení bezpečnosti se jeví zapojení smíšených smeček vycvičených psů.

V každé se vyskytuje kolem 15-25 čtyřnohých jedinců, od plemen Blue Lacy až po bígly. V terénu jsou pak vysazeni z džípu nebo vrtulníku a sledují určitou stopu při hranicích chráněného území. Jejich patrola končí po cirka patnácti kilometrech, kdy jsou znovu nabráni a odvezeni na základnu k odpočinku a občerstvení. A pak zase znovu. Jejich výhodou je skutečně operativní nasazení, rychlost pohybu nesrovnatelná s lidským úprkem, perfektní čich a také množství. Protože když dosledují podezřelého jedince nebo skupinku pytláků, nemají narušitelé hranic jinou možnost, než zahodit flintu a spasit se útěkem na strom. Všechny je postřílet nemohou. Smečka psů dokáže bezpečně zajistit „narušitele“ až do příjezdů rangerů.

Správci parků a psovodi sami zmiňují, že psí smečky nejsou popravdě ofenzivním řešením, ale spíše výstražným, preventivním přístupem, odstrašujícím pytláky. A dosavadní výsledky jim dávají za pravdu. Jak říká Johan van Straaten, psovod a jeden z provozovatelů psích smeček v jednotce patrol Southern African Wildlife College: „Od února 2018, kdy jsme v terénu, jsme zabránili zabití nejméně 45 nosorožců.“ Vychází přitom z průměrných údajích o upytlačených zvířatech v době před nasazením psů. Keňská Ol Pejeta podobně hlásí o 24 přeživších. „Bavíme se tu o úspěšnosti, která byla mezi 3-5 % a vzrostla na 68 %,“ dodává van Straaten.

V Krugerově národním parku pak po zapojení psích smeček pozorují zvýšení efektivity na 54 %, tedy o desetinásobek. Podařilo se jim tu za dvě sezóny dopadnout 145 pytláků a zkonfiskovat 53 zbraní, čímž docela otřásli dosavadní statistikou úspěšnosti boje proti pytlákům.

Psí smečky jsou „na provoz“ velmi nenáročné, největší komplikací je jejich intenzivní 18 měsíců trvající výcvik. Ten se dílem odehrává ve Spojených státech amerických, ve spolupráci s chovateli z Texasu. V Jihoafrické republice pak psy čeká ještě aklimatizace a návyk na nové prostředí. „Nikdy neviděli helikoptéru, slona a nikdo po nich nestřílel,“ zmiňuje jeden z chovatelů. Zatím se zdá, že nasazení psích smeček při ochraně rezervací zásadním způsobem mění zavedená pravidla práce rangerů, i pytláků.

Radomír Dohnal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/brick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.