Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Omezení kvůli koronaviru zlepšila kvalitu ovzduší na Slovensku


4. května 2020 00:20

BRATISLAVA (ČTK) - Ve městech na Slovensku se po snížení objemu dopravy v souvislosti s opatřeními proti koronaviru zlepšila kvalita ovzduší, sledovaných znečišťujících látek ubylo. Vyplývá to z analýzy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU), který analyzoval vývoj znečištění pocházejícího z dopravy.

Meteorologové zkoumali období od 13. března do 13. dubna, tedy první měsíc po zavedení karanténních opatření, jež vedly například k uzavření škol, nákupních center, zákazu hromadných akcí či k omezení veřejné dopravy. Řada lidí přitom pracovala z domova.

Ve sledovaném období znečištění oxidy dusíku (NOx) v městských měřících stanicích na Slovensku oproti desetiletému průměru z let 2010 až 2019 kleslo o 28,5 procenta a koncentrace prachových částic PM10 o 8,5 procenta. Největší množství oxidů dusíku pochází z dopravy.

K výraznému poklesu znečištění došlo podle meteorologů hlavně na stanicích umístěných u dopravních uzlů, a to během dne. Například na jedné z velkých křižovatek v Bratislavě se v dopravní špičce koncentrace NOx oproti dlouhodobému průměru snížila téměř o dvě třetiny.

Díky koronavirovým omezením se zlepšila kvalita ovzduší ve vícero evropských zemích. Podle studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší Evropané byli od 26. března do 24. dubna vystaveni v průměru o 37 procent menšímu množství oxidu dusičitého, který se do vzduchu dostává zejména kvůli silniční dopravě. Objem pevných a kapalných částic, které vznikají kvůli dopravě, průmyslu nebo vytápění budov uhlím, byl o 12 procent nižší než obvykle.

Adrian Bobok

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.