https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-chce-aby-se-cesko-kvuli-turowu-obratilo-na-soud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj chce, aby se Česko kvůli Turówu obrátilo na soud

28.4.2020 00:28 | LIBEREC (ČTK)
Hnědouhelný důl v Turówě by se měl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. / Ilustrační foto
Hnědouhelný důl v Turówě by se měl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. / Ilustrační foto
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Liberecký kraj chce, aby Česko podalo kvůli prodloužení těžby v polském dolu Turów u českých hranic žalobu k evropskému soudu. Sám kraj to udělat nemůže, řekl dnes krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj už všechny své možnosti vyčerpal - obrátil se se stížností na Evropskou komisi, kam doručil i petici proti rozšíření dolu, pod niž se podepsalo bezmála 13.000 lidí nejen z Česka.
 

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Koncese pro těžbu měla firmě teď v dubnu skončit, polské ministerstvo klimatu ji ale v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo. Polsko vydalo rozhodnutí o prodloužení i přes výslovný nesouhlas české vlády a výtky poslanců Evropského parlamentu.

Koronavirová pandemie projednávání stížnosti Libereckého kraje v Evropské komisi zkomplikovala. "My nemůžeme jen čekat, co těžba udělá s vodou, ovzduším a okolní krajinou. Dosavadní jednání s polskou stranou zatím nevedla k ničemu, proto chceme, aby stát podal žalobu k Evropskému soudnímu dvoru pro porušení mezinárodního práva naším polským sousedem," doplnil Löffelman.

Hnědouhelný důl v Turówě by se měl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozrůst o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu nebo propadů půdy. Polská strana ale zásadnější vliv na české území odmítá.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist