Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 30. 3. 2020
Svátek má Arnošt
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Austrálie dala svolení k odstřelu 10 000 velbloudů


22. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - APY neboli Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara, je oblastí místní správy v Jižní Austrálii. Na území s rozlohou o polovinu větší, než celá Česká republika, žije jen 2300 lidí. A také spousta velbloudů, které teď čeká velký regulační odstřel. Píše o tom CNN.

Podle různě optimistických odhadů žije na území celé Austrálie přes 1 milion velbloudů jednohrbých, kteří se na zdejší suché podmínky dokázali velmi dobře adaptovat. Momentálně probíhající sucho a požáry jim v zásadě nevadí. I ve vyprahlé krajině si vodu najít umí. Jenže v regionu APY se zdroje vody překrývají s řídkým osídlením lidí, a obyvatelé jsou v posledních dnech vystaveni „invazi žíznivých velbloudů“. Jak píše místospráva APY: „Zvířata, vytvářející nyní extrémně velká stáda, vyvíjí neúměrný tlak na izolované komunity Aboridžinců, ohrožují lidská sídla a infrastrukturu.“

A proto se přistoupí k jejich regulačnímu odstřelu. Počítá se, že v následujících pěti dnech bude odstřeleno 10 000 velbloudů. Jak zmiňuje státní Odbor pro životní prostředí a vodní zdroje, větší část odstřelů bude prováděna z nízko-přelétávajících vrtulníků. Těla velbloudů budou z lidmi osídlených lokalit odvezena ke spálení v buši, ta, nacházející se dále od civilizace, budou ponechána svému přirozenému rozkladu. To, že se teď velbloudi probourávají ploty k farmám a rančům, případně rozbíjí klimatizace na stěnách domů, aby se dostali k vodě, je ale jen jeden z důvodů nařízené regulace.

Jak například zmiňuje deník The Hill, australská vláda má „spadeno“ na velbloudy trvale. Bez patřičné regulace se jejich počet každých 9 let zdvojnásobí. A z hlediska produkce skleníkových plynů je milion velbloudů ekvivalentní k 400 000 osobním automobilům na silnicích.

Radomír Dohnal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.