Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 7. 8. 2020
Svátek má Lada
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Spojené státy letos čeká nedostatek cukru. Hovoří o zásahu vyšší moci


10. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Američtí výrobci cukru bijí na poplach, protože loňská (2019) špatná úroda se odrazí na dostupnosti i ceně sladkého zboží. Ve své omluvě ke spotřebitelům používají právnický termín force majeure, tedy zásah vyšší moci. Tak se totiž v řeči advokátů označuje nikým nezaviněná a nepředvídaná událost, která znemožňuje naplnění smluvních požadavků. V tomto případě špatné počasí. Jak ale píše NPR.org, vyloženě špatná zpráva to není.

Příčinu neúrody řepy cukrovky, ze které pochází polovina amerického cukru, můžete klidně hledat v klimatických změnách a globálním oteplení. Její pěstitelé ze států Minnesota, Severní Dakota, Colorado a Montana ale preferují termín „po čertech mizerné počasí“. Začátek hospodářského roku byl do extrému deštivý, lány s řepou připomínaly spíše rýžová pole. Pak přišel opožděný mráz a poslední ránu úrodě zasadily neobvykle chladné letní dny.

Zemědělci sdružení v asociaci Red River Valley přišli naráz o 100 000 akrů výnosu. „Neudělali jsme nic špatně nebo jinak, jen nám prostě počasí nepřálo,“ říká jejich předák Dan Younggren. „Sklízet nebylo co.“

Letošní úroda je tak o 10 % pod očekáváním. Může se zdát, že o desetina menší úroda není zase tak dramatická událost, ale pro Američany to znamená o 3,86 milionů tun cukru méně. Což je pro potravinářský průmysl dost zásadní komplikace. Cukr totiž nemá jak nahradit. Jistě, v Brazílii, Mexiku nebo Thajsku ho mají nazbyt. Ale jeho dovoz do Států je posledních 40 let americkou vládou přísně regulovanou záležitostí, která limituje i počet domácích producentů. To se teď evidentně bude muset změnit, anebo se budou muset v USA vydat cestou mírné diety. A proč tahle nepříjemná událost není vyloženě špatná? Plynou z ní totiž pozitiva pro všechny zúčastněné.

Cena cukru kvůli nedostatku raketově vystřelí. Z toho těží producenti, tedy zemědělci, protože se na ztrátě zahojí. A zatím to vypadá, že vysoká poptávka po sladkostech bažícího průmyslu rozpohybuje i po léta stagnující, vládou korigované ceny. Na své si přijdou i američtí majitelé zařízení, ve kterých dochází k rafinaci cukrové třtiny. Třtinu totiž z Mexika (na rozdíl od už hotového cukru) dovážet mohou. Vyšší poptávka po mexické třtině zase prospívá mexickým zemědělcům, kteří si jinak moc nevydělali. A pokud se nakonec vyšší poptávka a nižší dostupnost cukru přeci jen odrazí na cenách cukrovinek? Pro zdraví národa, který zápasí s obezitou, srdečními chorobami a závislostí na přeslazených potravinách, je to jen dobře.

Radomír Dohnal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.