Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 7. 8. 2020
Svátek má Lada
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Nové číslo časopisu Ochrana přírody: vliv krajníků v ochraně dřevin


2. ledna 2020 15:48

() - Prosincovou Ochranu přírody otvířá úvodník Michala V. Marka, ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který mimo jiné konstatuje, že změna klimatu zásadně mění naše pozemské bytí.

Vladen Kaděra se v rubrice Z naší přírody věnuje roli krajníků v ochraně dřevin, v článku Zity Červenkové, Heleny Vejrové a Bohumila Fišera se dozvíte, jaké zajímavé druhy rostlin a živočichů můžete najít v chráněné krajinné oblasti Brdy. Do okolí Brd vás zavede i článek o nivě řeky Litavky, která je historicky kontaminována těžkými kovy v důsledku těžby a úpravy rud.

Pavel Pešout, Jan Šíma a Linda Franková se v obsáhlém textu věnují netradičním způsobům péče o biotopy, jako jsou veteranizace, pollarding a kroužkování stromů. Vysvětlují, že tyto metody mají svoje místo zejména při utváření vhodného prostředí zejména pro saproxylický hmyz. Zároveň zdůrazňují, že je vždycky potřeba jejich využití pečlivě zvážit a naplánovat.

S tím, na čem se v Ženevě dohodly smluvní strany celosvětové konference CITES, vás seznámí článek Jana Plesníka, Jakuba Makala a Ondřeje Kloučka. Jedním z významných úspěchů České republiky je, že se u nás budou analyzovat vzorky DNA tygrů z celého světa. Vzorky budou využity pro genetický projekt TigrisID, jehož cílem je vyvinout nové moderní forenzní přístupy umožňující účinnější boj proti nelegálnímu obchodu s tygry a produkty z nich.

Velmi aktuální je text Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky, který je doprovázen i řadou fotografií. Autoři Pavel Jaška, Jiří Sikora a Věra Sychrová na základě věděckých studií konstatují, že pyrotechnické zábavy mají na ptáky zásadní negativní vliv, který může působit ve vzdálenostech stovek metrů až kilometrů.

V časopise najdete i rozhovor s ředitelem AOPK ČR Františkem Pelcem, který bilancuje posledních třicet let tuzemské ochrany přírody a zároveň se věnuje současným problémům, zejména klimatické změně, plánované rekodifikaci stavebního práva a kůrovcové gradaci.

Toto i starší čísla najdete na webu Ochrana přírody.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.