Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Středa 5. 8. 2020
Svátek má Kristián
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Vedení Chrudimi nabídlo ČSOP mimosoudní urovnání sporů o dům


28. listopadu 2019 00:08

CHRUDIM (ČTK) - Vedení Chrudimi hledá cestu k mimosoudnímu řešení sporů s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) kvůli budově v Široké ulici. Bývalý Zelený dům je léta zavřený, jeho vlastnictví ekologickou organizací radnice zpochybňuje. Město by chtělo tímto způsobem vleklé soudní pře ukončit, řekl starosta František Pilný (ANO). ČSOP na jeho návrhy nepřistoupilo.

"Nabídl jsem jim částku 500.000 korun s tím, že vyřešíme všechny soudní spory, později jsme to povýšili na 700.000 korun. Oni požadují minimálně 1,1 milionu korun, protože město žalují za bezdůvodné obohacení," uvedl Pilný.

Budovu původně vlastnilo město. Před mnoha lety ji prodalo místní organizaci ČSOP v Chrudimi, později ji získala celostátní organizace svazu. Město převod žalobou zpochybnilo, na přechodnou dobu objekt opět získalo do vlastnictví, ale později se opět rozhodnutím soudu vrátil ČSOP, spor však dosud definitivně neskončil. Svaz za dobu, kdy dům nemohl užívat, požaduje asi 1,5 milionu korun.

ČSOP tvrdí, že na budovu má potenciálního kupce za 900.000 korun a požaduje po Chrudimi za objekt milion korun. Svaz je ale ochotný po takové dohodě stáhnout žalobu na škodu za neužívání objektu, město by uhradilo jen 100.000 korun za výdaje ČSOP spojené se soudním řízením. "Milion korun odpovídá znaleckému posudku, který si město nechalo vypracovat," řekl člen ústřední výkonné rady ČSOP Karel Ferschmann.

Jednání Chrudimi s ochránci přírody budou možná pokračovat. Rada města na mimosoudní vyrovnání vyšší sumu než 700.000 korun neschválila, zvýšit by ji mohlo ještě zastupitelstvo.

Podle Pilného je objekt v poměrně špatném stavu. Je pět let uzavřený, na několika místech do něj zatéká, čímž trpí zejména dřevěné konstrukce.

Objekt v Široké ulici léta využívala místní organizace Českého svazu ochránců přírody. Několik let se soudila se svou pražskou centrálou o to, komu dům vlastně patří. Soud vyhrálo ústředí svazu, které se v roce 2014 rozhodlo vyměnit zámky a budovu uzavřít. Tím ukončila činnost i čajovna Lůna, která byla v objektu v pronájmu.

Pavel Dosoudil

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.