Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Jak správě třídit kovy?


15. listopadu 2019 15:02

() - Češi patří v třídění odpadů mezi nejpilnější národy. Třídění plastů, papíru, skla a nápojových kartonů je pro nás již samozřejmostí. A tak se rychle rozšiřuje třídění i na jiné druhy odpadů. Čím dál častěji můžeme narazit na kontejnery na kovy. Co do nich patří, co ne a nač si dát pozor?

Kam s kovovým odpadem?

Modré, žluté, zeleno-bílé a oranžové kontejnery máme ve svém okolí již všichni. Čím dál častěji se můžeme setkat i s šedými kontejnery, které jsou určeny právě ke třídění odpadu z kovů.

V některých obcích je možné třídit kovy do jedné nádoby s jiným druhem separovaných odpadů, proto je vždy třeba řídit se samolepkami na třídicích nádobách.

Jak poznáme, které kovové obaly bychom měli třídit?

Hlavními pomocníky jsou recyklační symboly, které se nacházejí na většině obalů. Ty, které nám říkají, že je obal určený k recyklaci, poznáme podle znaku trojúhelníku s plnými šipkami a chybět nesmí ani číselné označení. U kovových odpadů je v rozmezí 40 až 49 recyklační symbol je navíc doplněný o písemnou zkratku materiálu, ze kterého je obal vyroben.

Obal ze železa tak poznáme například podle označení 40 FE. Hliník bude mít značku 41 ALU. Ostatní čísla pak označují ostatní kovy.

Co patří do šedého kontejneru?

· plechovky od nápojů,
· šroubovací uzávěry od zavařovacích sklenic,
· hliníková víčka od jogurtů,
· alobal a hliníkové obaly od potravin,
· prázdné kovové tuby od past a krémů,
· zcela vyprázdněné kovové obaly od aerosolů (spreje) - např. nádoby od šlehaček, antiperspirantů a deodorantů, laků na vlasy …
· celokovové předměty – hrnce, ešusy, kancelářské sponky…

Pozor bychom si však měli dávat na takzvané kombinované obaly, které jsou vyrobeny z různých druhů materiálů – kromě kovu například z papíru nebo plastu.

Třídit bychom neměli znečištěné plechovky od barev a laků, stejně je tomu s obaly od nebezpečných látek. Do kontejnerů na kovy nepatří ani baterie a elektroodpad, tento druh odpadu patří do jiných speciálních nádob, další možností je odložit je do sběrného dvora.

Chcete vědět víc? Navštivte online magazín Samosebou.cz, kde se o třídění a recyklaci kovů, ale i jiných druhů odpadů dozvíte vše potřebné edukativní i zábavnou formou!

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.