Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Studie: Indonésie si ničí prostředí spalováním plastového odpadu


17. listopadu 2019 00:42

(ČTK) - Objem dovozu plastového odpadu do Indonésie se v minulých dvou letech zdvojnásobil a místní komunity ohrožují toxiny vznikající při spalování. Uvádí se to ve zprávě, kterou ve čtvrtek vydaly čtyři skupiny zabývající se ochranou životního prostředí. Dvě z nich - Ecoton a Nexus3 - jsou indonéské. Ke dvěma zahraničním patří Arnika z České republiky. Čtvrtým účastníkem výzkumu byla nadnárodní síť IPEN sdružující ochránce životního prostředí ze 122 zemí.

Situace v Indonésii souvisí s postojem Číny, která loni přestala dovážet odpad ze zahraničí.

Na základě sledování cesty odpadu v Indonésii vznikla zpráva, která poukazuje na vysoké množství jedovatých látek, jež se dostávají spalováním plastů do potravinového řetězce Indonésanů.

Ve vejcích odebraných z blízkosti pracovišť, v nichž se plasty používají jako palivo, se našlo mimořádně vysoké množství rakovinotvorného dioxinu. Ze vzorků odebraných kdy v Asii vyšší množství dioxinu bylo jenom ve vejcích z Vietnamu, kde Američané manipulovali s pesticidem Agent Orange.

Zpráva podrobně popisuje poměry ze dvou míst na Jávě, kde se dovezený odpad třídí a kde končí balíky označené sice jako vytříděný papír, avšak jsou v nich ukryty také plasty. Po roztřídění je plast spalován a používá se i v kuchyních, kde se připravuje tofu.

Jindřich Petrlík z Arniky označil situaci na východě Jávě za alarmující. "Vyžaduje okamžité řešení, dříve než dojde k ekologické katastrofě, která může mít dopad globálního charakteru," sdělil.

Autoři studie se shodli, že je spalování plastového odpadu nutné zcela zakázat, přísně kontrolovat dovoz a přísněji regulovat nakládání s odpadem.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.