Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 7. 8. 2020
Svátek má Lada
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V Malawi vypustili do přírody přírůstek nosorožců z JAR


16. listopadu 2019 00:58

(ČTK) - V malawském národním parku Liwonde bylo vypuštěno do přírody 17 nosorožců dvourohých, poslaných z Jihoafrické republiky. Malawská nadace na ochranu přírody informovala, že jde o jeden z největších mezinárodních přesunů divokých zvířat a že hlavním smyslem je zajistit ohrožené populaci těchto lichokopytníků v Malawi genetickou rozmanitost, která ji bude lépe chránit před nemocemi.

Peter Fearnhead ze soukromé nadace African Parks, v jejímž čele stojí britský princ Harry, řekl, že Malawi usiluje o zajištění bezpečnosti divoké zvěře a že k opatřením přijatým proti pytlákům patří i zapojení britských vojáků do ostrahy rezervací. "V širším měřítku ochrana zahrne hlídkování ze vzduchu, denní hlídky strážců a uplatnění moderní technologie, která umožní stopování," řekl Fearnhead.

Skupina 17 nosorožců, která se ve středu ocitla v parku v Malawi, měla za sebou osmihodinovou cestu. Po odchycení v JAR musela zvířata zůstat šest týdnů v karanténě a pak byla letecky přepravena do svého nového domova. Operace se zdařila díky spolupráci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) a vlád Malawi a JAR.

Nosorožci v Malawi dočasně zmizeli v roce 1981, ale v roce 1993 tam byla čtyři zvířata znovu dovezena. Jaký je početní stav nyní, úřady odmítají zveřejnit z bezpečnostních důvodů - nosorožci, kteří jsou pro své rohy žádaní zejména v Asii, zůstávají stále kýženým cílem pytláků. Kilogram rohů stojí na asijském černém trhu až 55.000 eur (1,4 milionu korun).

Podle WWF žilo v roce 1993 v subsaharské Africe pouze 2470 nosorožců dvourohých, díky ochráncům přírody se jejich dnešní stav odhaduje na zhruba dvojnásobek.

Park Liwonde leží na jihovýchodě Malawi a do tamních konzervačních aktivit je zapojen princ Harry, napsala agentura Reuters.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.