Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Co je to uhlíková nespravedlnost? Celebrity vám to předvedou


14. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - I když v některých aspektech připomínala vědecká práce Stefana Göslinga z Lundské univerzity spíše stalking známých osobností, přínosné informace z ní plynou. Díky ní třeba víme, že emise z létání Billa Gatese nebo Paris Hiltonové překračují zhruba 10 000 x bilanci průměrného člověka. A proč je důležité tuhle uhlíkovou nerovnost, či chcete-li nespravedlnost sledovat? Píše o tom Conversation.

Gösling v první řadě zmiňuje, že průměry statistik mohou být ošidné. Protože v široce rozkročené řadě čísel se skryje ledacos. V roce 2018 například každý průměrný obyvatel planety Země vyprodukoval něco kolem 5 tun CO2. Tohle číslo už ale nenese informaci o tom, že uhlíková bilance průměrného obyvatele Demokratické republiky Kongo činí maximálně 100 kilogramů a průměrného Čecha 10 tun (a třeba obyvatele Panamy s průměrnými 58 tunami CO2).

Podobně pak Gösling upozorňuje na to, že z té zmíněné pětitunové průměrné bilance na každou momentálně existující osobu připadá 115 kilogramů CO2 osobní letecké přepravy. Což je možná zvláštní, protože vaše babička nikdy v letadle neseděla. Vlastně, většina obyvatel planety Země ještě nikdy neletěla. Ale průměr je prostě průměr. Právě proto se někdy vyplatí podívat na hodnoty, které se v průměru ztrácí.

Kdo tu vlastně létá na dovolenou?

Ve Velké Británii (5,6 tun CO2 na osobu) vlastně jen 1 % obyvatel tvoří osazenstvo pětiny všech letů. 48 % tamního obyvatelstva loni nikam vůbec neletělo. Řekněme dvaatřicet milionů lidí tu sedělo doma, zatímco 650 000 zdejších střídalo jedno letiště za druhým. Současně víme, že 10 % nejbohatších obyvatel světa produkuje přes 50 % všech globálních uhlíkových emisí. Za takové situace pak voláme po tom, že je třeba počet letů tlumit, v zájmu snížení emisní zátěže na klima. Jenže kdo je má omezit?

Individuální odpovědnost – třeba to, že místo dvou letů ročně si jeden odřeknete, nebo že svou babičku (která ještě nikdy neletěla) do letadla už neposadíte – nebude moci nikdy plně fungovat. Stejně jako nebudou fungovat národní emise - limitující schémata uhlíkových daní, dokud bude existovat úzká skupina superznečišťovatelů, která navíc své energeticky a emisně nákladné hobby bude prezentovat světu jako součást svého okázalého životního stylu celebrity.

Gösling se zaměřil na sociální sítě desítky z nich a na základě prezentovaných cest a letadel vypočítal emisní jejich individuální bilance. Rozdíly jsou patrné.

Uhlíkové daně boháče netrápí

Když herečka Emma Watsonová sedne s palubním lístkem do linkového letadla, „spálí“ za hodinu 67,5 kilogramů paliva. Módní návrhář Karel Lagerfeld ve svém soukromém tryskáči nebo Zuckerberg ve firemním pak 1400 kilogramů za hodinu (s tím, že pan Zuckerberg strávil loni 110 hodin létáním a třeba Jennifer Lopezová 233 hodin). Není pak divu, že letecké cesty Billa Gatese nebo Paris Hiltonové vyprodukují ročně okolo 1600 tun CO2, zhruba 10 000 x víc, než ty vaše.

Navíc pro ně nejsou nejrůznější stávající formy národních či korporátních uhlíkových daní a emisních povolenek platné (jako pro klasické letecké společnosti) a už vůbec ne limitující. Pokud byste si ke každé zakoupené letence měli sami ze svého připlatit řekněme 50 000 korun, jako radikální uhlíkovou daň, nejspíš raději zůstanete na zemi. Pro Billa Gatese nebo paní Lopezovou je to „jen“ zvýšení nákladů letu o 15 %. Ani to nepoznají.

Problém je, že jdou vidět. A nejdou příkladem

Deset studovaných celebrit prezentuje na sociálních sítích své cesty coby součást životního stylu 170 milionům sledujících. S čestnými výjimkami (typu herečky Watsonové nebo atleta André Schürrleho) ale tyto slavné osobnosti vyprodukují létáním skoro tolik emisí, jako všichni jejich sledující dohromady.

Tímto velmi názorným příkladem se podle Göslinga dostáváme k tomu, co je vlastně onou uhlíkovou nespravedlností. Je to soubor opatření, která nedopadají stejně na všechny a ne vždy mají stejný efekt.

Dodává, že i když se jednotlivé státy světa nyní s různou mírou intenzity soustředí na dekarbonizační úsilí, prakticky všechny ignorují divoké rozdíly v uspořádání domácích spotřebních vzorců. Snížení produkce národních emisí o řekněme 50 % může mít naprosto jinou podobu a význam v Africe a jinou v Evropě nebo ve Státech.

A stejně tak rozdílný je dopad „hanby z létání“ na úrovni řadových občasných cestujících a superznečišťovatelů z řad celebrit. U těch je navíc komplikací, že dosah jejich konání je prezentován široké společnosti a ovlivňuje veřejné mínění. Podle Göslinga je třeba, aby právě tyto slavné osobnosti přijaly svůj díl morální odpovědnosti a šly ostatním příkladem.

Radomír Dohnal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.