Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Spor o obchodní centrum v Plzni končí smírem díky zelené střeše


14. listopadu 2019 00:40

PLZEŇ (ČTK) - Okresní soud Plzeň-město schválil smír mezi ekologickým spolkem Děti Země a developerem InterCora ve sporu o nesplněná opatření ze smlouvy, k nimž se firma zavázala před 11 lety při stavbě obchodního centra Hornbach v Plzni. Místo jízdních pruhů pro MHD má InterCora vybudovat zelené střechy, střešní fotovoltaickou elektrárnu, čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily a koupit 20 kol ke sdílení. Minulý týden to řekl Martin Hyťha z Dětí Země.

Jednatel InterCory Ivan Hlaváček novinářům potvrdil, že se developer s Dětmi Země dohodl i na termínech vybudování všech náhradních opatření. Soudní spor tím podle něj skončil. Dohoda byla korektní, dodal.

"Po 7,5 letech soudního sporu, z něhož většinu času soudy odmítaly žalobu projednat, jsme došli k závěru, že vymahatelnost práva závisí hlavně na tom, kdo se dožije konečného rozsudku," uvedl Hyťha. Děti Země nakonec usoudily, že vyjednají náhradní opatření, která mohou částečně zlepšit životní prostředí, než aby trvaly na dodržení smlouvy.

"Výhodou nové dohody je schválení smíru soudem, takže pokud ji firma opět nebude plnit, můžeme využít exekučního řízení," uvedl Hyťha.

Vybudování zelených střech s plochou 4000 m2, panelů o výkonu 96 kW, nabíjecích stanic a nákup 20 kol pro sdílení nahradilo původní závazek firmy ze smlouvy, jehož hlavním bodem byl slib, že InterCora buď zajistí výstavbu jízdních pruhů pro MHD v ulici U Prazdroje, nebo nebude stavět ani provozovat Hornbach.

Děti Země výstavbu hobbymarketu kritizovaly od listopadu 2006 zejména kvůli zvýšení hluku, znečištění ovzduší a zhoršení dopravy. V říjnu 2008 přestaly stavbu blokovat a podle Hyťhy přistoupily na smluvní kompromis a stáhly odvolání proti územnímu rozhodnutí. InterCora měla podle smlouvy splnit několik ekologických opatření včetně vyhrazených pruhů pro MHD s tím, že pokud se jí to nepodaří, Hornbach nepostaví. Ve sporu tvrdila, že rozšíření silnice není v její moci. Navrhla pořízení ekologických vozidel, na což protistrana nereagovala.

Podle usnesení soudu, proti němuž se nelze odvolat, musí InterCora do tří měsíců od právní moci zprovoznit čtyři veřejná místa pro nabíjení elektromobilů a poskytnout peníze na kola. Do devíti měsíců musí vybavit střechu Retail parku Rondel fotovoltaickými panely. Až na čtyřech objektech určených žalobcem musí vybudovat zelené střechy do tří let od souhlasu vlastníků budov. Musí být provozovány nejméně 25 let.

Václav Prokš

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.