Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Najde Brno koule k vyhlášení stavu klimatické nouze, ptá se Rebelie proti vyhynutí


9. října 2019 10:01

PRAHA (Ekolist) - V úterý 8. října přivalilo hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) k brněnskému orloji dvě koule s otázkou pro zastupitele města Brna: Najde Brno koule k vyhlášení stavu klimatické nouze? Aktivisté tak vyjádřili přání, aby Brno vyhlásilo stav klimatické nouze. Ten vyhlásila například Praha 7

Více než čtvrt miliardy lidí dnes na světě žije ve městech či celých státech, kde byla vyhlášena klimatická nouze. Političtí reprezentanti se zde přestali schovávat a přiznali obyvatelům, že je situace vážná. V České republice se stále mluví o suchu, chybějící vodě nebo kůrovcové kalamitě, jako by to byly náhodné nepříjemné jevy a nikoli důsledek postupujících klimatických změn. Právě na to však má vyhlášení “klimatické nouze” obyvatele upozornit. Že sledují dramatické změny, které spolu souvisí a jsou důsledkem změn klimatu, které způsobuje lidská činnost.

“Chceme, aby se také naše město postavilo situaci čelem a vyhlásilo stav klimatické nouze. Potřebujeme dát lidem jasně najevo, v jaké situaci se nacházíme a potřebujeme dělat další kroky, které budou v souladu s aktuálními vědeckými informacemi a tedy dostatečně efektivní," objasňuje František Kotas z hnutí Rebelie proti vyhynutí.

Kdokoliv, i bez trvalého bydliště na území města Brna, může podepsat žádost zastupitelstvu města Brna na www.tydenproklima.cz. Sejde-li se dva a půl tisíce podpisů, musí zastupitelstvo zařadit projednání vyhlášení stavu klimatické nouze do programu. Žádost vyzývá zastupitele města Brna, aby převzali zodpovědnost a naplňovali právo obyvatel města Brna na příznivé životní prostředí, jak je zakotveno v Listině základních práv a svobod.

“Oceňuji, že Brno schválilo akční plán snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého o 40 procent, ale bohužel to nestačí. Co potřebujeme, je usilovat o co nejbližší termín uhlíkové neutrality. Vyhlášení stavu klimatické nouze by pak všechny obyvatele města pravdivě seznámilo s tím, v jak vážné situaci se dnes nacházíme,” říká klimatolog a ekolog Alexander Ač.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.