Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Minimalismus jako cesta k udržitelnosti?


6. října 2019 01:32

PRAHA (Ekolist) - Možná jste si všimli, že minimalismus jako životní styl se v poslední době dostává do pozornosti stále více lidí. Smýšlíte-li ekologicky, určitě jste už o něm slyšeli a možná ho i sami praktikujete ve svém životě.

Jedná se o snahu žít pomalejší, skromnější a jednodušší život s méně věcmi.

Taková snaha nám má přinést do života více času pro to skutečně důležité, více spokojenosti a také značně napomáhá v omezování odpadu a snižování naší ekologické stopy. Když si totiž vystačíte s méně věcmi, méně nakupujete, méně spotřebováváte a méně vyhazujete.

Dá se říct, že minimalismus jde ruku v ruce s bezodpadovým způsobem života.

Má to ale háček. Z bezodpadového života se v poslední době stává trend, což je dobře, dostává se do povědomí lidí, kteří o něm doposud neslyšeli.

Na druhou stranu je to příležitost pro firmy, aby vyráběly stále nové eko vychytávky, které se nám snaží prodat.

Některé z nich se mohou pouze tvářit jako ekologické, abychom si mysleli, že jsme udělali zodpovědný nákup. Jiné skutečně mohou být ekologické, eticky vyrobené a mít ušlechtilý cíl, ale zůstává tu ve vzduchu viset jedna minimalistická otázka.

Potřebujeme skutečně všechny tyhle věci? Potřebujete desátou plátěnou tašku na nákup? Opravdu využijete nerezová brčka? Musíte mít designovou zavařovačku? Nevystačíte s tou, která vám zbyla od okurek?

A to je právě jednou z důležitých zásad minimalismu. Zastavit se před každým nákupem a pořádně si promyslet, zda danou věc skutečně potřebujeme, zda pro ni máme využití, anebo jen chceme ukojit touhu po něčem novém, co nám udělá chvilkovou radost, ale v budoucnu se stane dalším odpadem?

Protože eko shopaholic je pořád shopaholic.

Minimalismus zdaleka není jen o materiálních věcech, jako je oblečení, kosmetika, knihy apod. Je o celkovém zvědomení toho, co je pro nás v životě důležité.

Díky minimalismu můžeme ze života odstranit to, co je tam zbytečné a nepřináší nám radost a naopak se víc věnovat tomu, co nám dává smysl. Může se jednat o přehodnocení závazků, volnočasových aktivit, zaměstnání, ale třeba i partnerských nebo dalších vztahů.

Obvykle lidé s minimalismem začínají v materiální oblasti, ale mnohem větší výzvou bývá právě oblast mentální. Dnešní doba je zrychlená, klade důraz na výkon a produktivitu. Často lidé považují za úspěšného člověka toho, kdo je produktivní, neustále má co na práci, hodně toho zvládá, ideálně má i majetek a peníze.

Pravdou je, že majetek ani peníze štěstí nezajistí. Ano, zní to jako klišé, které jsme všichni slyšeli stokrát, ale kolik lidí se tím skutečně v každodenním životě řídí? Mnoho z nás podléhá tlaku okolí o tom, co by se mělo a jak by měl vypadat náš život.

Díky minimalismu můžeme zjistit, že to tak nemusí být. Odstraníme-li ze svého okolí ale i z mysli to neužitečné a přebytečné, můžeme jasně vidět, jak chceme žít svůj život, abychom byli spokojeni.

V září se konal v Brně festival Stačí málo, bylo možné si zde vysleschnout několik inspirativních přednášek a zúčastnit se workshopů. Pořadateli festivalu jsou tři minimalisti, kteří už několik let o minimalismu píší a jejich weby mohou být inspirací pro každého: Aneta Habartová (www.zamalem.cz), Alvin Korčák (www.minimalisticky.cz) a Patrik Zouhar (www.zjednoduseno.cz).

Aneta Habartová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.