Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 21. 2. 2020
Svátek má Lenka
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Hlavním tématem nové Ochrany přírody je CHKO Jeseníky, která letos oslavila 50let od založení


9. září 2019 14:17

PRAHA (Ochrana přírody) - Hned první článek se proto věnuje půl století CHKO Jeseníky a jesenickým proměnám. Autoři Vít Slezák, Radek Štencl a Miroslav Havira popisují vývoj ochrany Jeseníků, která se v počátcích soustředila více na konzervaci území a ochranu před zničením a až později přešla k aktivnímu managementu.

Dění kolem gradace kůrovce v NPR Rejvíz ve svém textu shrnují Jindřich Chlapek a Michal Servus. Zamýšlejí se zde mj. nad potřebou adaptivního managementu jako účinného nástroje v péči o chráněná území, kde jsou předmětem ochrany přirozené smrčiny.

Kulaté výročí slaví také Hlinité jeskyně, které byly objeveny přesně před 70 lety. Tvoří část Javoříčských jeskyní a vždy byly tak trochu stranou zájmu. O jejich objevení píše Martin Koudelka.

Kamil Lisal a Michala Čižmár dokládají na konkrétním příkladu revitalizace Kozmických ptačích luk, jak prospěšná je obnova základní funkce říční krajiny, optimalizace vodního režimu a podpora retenční schopnosti území.

V rubrice Výzkum a dokumentace se v článku Petra Šaje dozvíte o ochraně populace sokola stěhovavého v Jeseníkách. Po roce 2001 se totiž sokoli začali do Jeseníků vracet a nyní tato oblast patří mezi nejvýznamnější sokolí oblasti u nás. Dalším tématem rubriky jsou geomorfologické procesy, které během čtvrtohor utvářely podobu našich pohoří. Rozmanitosti periglaciálních tvarů a problematiku jejich ochrany vám přiblíží Marek Kříž, Tomáš Uxa a David Kraus.

O Červenohorském sedle jako o významném migračním koridoru létajících živočichů píší Radek K. Lučan, Anna Lučanová a Martin Vavřík v článku s názvem Červenohorské sedlo: historie a současnost sledování (nejen) ptačí migrace na našich horách.

Vratislav Ouhrabka vás zavede do údolí Moravy pod Králický Sněžník a seznámí vás s tamními krasovými jevy.

Dvě zprávy o stavu jedné planety – to je výmluvně nazvaný článek Jana Plesníka. Shrnuje nejdůležitější ukazatele z letos uveřejněných rozsáhlých studií (6. vydání zprávy Stav a výhled světového životního prostředí, UNEP, 2019 a Globální hodnocení biodiverzity a ekosystémových služeb, IPBES, 2019) o vývoji životního prostředí.

Rozhovor Zdeňka Patzelta je tentokrát s Janem Jeníkem a to k příležitosti jeho životního jubilea.

V rubrice Mezinárodní ochrana přírody vás Antonín Krása pozve do Vietnamu, země ochranářských paradoxů.

 

Přejeme vám příjemné čtení.

Příští číslo vyjde 24. 10. 2019 a jedním z témat budou Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.