Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 23. 9. 2019
Svátek má Berta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Módní giganti před schůzkou G7 slíbily lepší ochranu přírody


24. srpna 2019 00:37

BIARRITZ/PRAHA (ČTK) - Více než tři desítky předních světových módních firem zastupujících přibližně 150 značek se před víkendovým summitem nejvyspělejších ekonomik světa (G7) přihlásily k paktu na ochranu životního prostředí. Informuje o tom agentura Reuters. Ochrana přírody bude jedním z hlavních témat, o nichž budou nejmocnější politici světa ve francouzském přímořském letovisku Biarritz jednat.

K dokumentu se připojily například společnosti Adidas, Burberry, Chanel, Prada nebo H&M. Slibují, že podniknou kroky vedoucí k omezení dopadů tohoto odvětví na světové klima, na druhovou rozmanitost či na stav oceánů. Módní branže "je jednou z největších, jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících a jednou z nejvlivnějších na světě," uvádí se v prohlášení, z něhož cituje portál businessoffashion.com. Podle deklarace by módní firmy měly hrát významnou roli ve snaze o udržitelnější budoucnost. Přední výrobci módy si například dávají za cíl přestat do roku 2030 používat jednorázové plasty, podpořit opatření, díky kterým by se snížilo znečištění mikrovlákny, a v roce 2050 dosáhnout klimatické neutrality své produkce. Klimatická neutralita je termín označující výrazné omezení emisí oxidu uhličitého respektive jejich kompenzaci.

Pakt vznikl z iniciativy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jehož země je tradičně považována za světové centrum módy. Prezident jeho sestavením pověřil šéfa mezinárodní luxusní skupiny Kering Françoise-Henriho Pinaulta. Tento miliardář od dubna hledal shodu mezi představiteli byznysu s módou ohledně otázek, které pro toto odvětví představují velkou výzvu. "(Pinault) se pořádně zapotil," zhodnotil uplynulé týdny a měsíce mluvčí skupiny Kering, pod kterou spadají značky jako Gucci, Yves Saint Laurent nebo Alexander McQueen. Výsledky své práce Pinault představí na summitu skupiny zemí G7 v pondělí.

Podle francouzského ministerstva životního prostředí má módní průmysl celosvětově na svědomí šest procent emisí skleníkových plynů a deseti- až dvacetiprocentní podíl na spotřebě pesticidů. Jedna pětina průmyslového znečištění vod je přičítána používání pracích prostředků, rozpouštědel a barviv v módním průmyslu; tento sektor je také zodpovědný za 20 až 35 procent mikroplastů, které se dostanou do oceánů.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.