Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Vysadit bilion stromů? Hezký nápad, který ale nemá oporu v realitě


21. srpna 2019 08:00

PRAHA (Ekolist) - Podle údajů z roku 2015 bychom teď na planetě Zemi napočítali asi 3 biliony stromů. Přidat k nim další, nový bilion se na první pohled jeví jako svůdná cesta k řešení problémů klimatických změn, hnaných emisemi oxidu uhličitého. Jeden bilion stromů by totiž mohl „vymazat“, respektive zafixovat ve své přirůstající biomase posledních pětadvacet let naší emisní produkce. Jenže podle Michaela Barnarda na tom něco nesedí.

Už proto, že naše emisní bilance od roku 1760 průběžně narůstá, a následující rok bude zase o něco vyšší. A stromů bude zase o něco míň. Každý rok jich totiž po světě vykácíme kolem 15,3 miliard. To není nic až tak mimořádného, děláme to už nějakých 12 000 let, a za tu dobu jsme vykáceli 46 % lesů na světě. Problém je, že ideální bilion stromů do jedenácti let prostě nestíháme. Jak to?

Splnit tisícinu není pokrok

Třeba novozélandská vláda nedávno přislíbila vysadit jednu miliardu stromů, a začala na plnění tohoto úkolu pracovat. Od přibližně pětatřicáté nejbohatší země světa (a pětasedmdesátou na světě co do rozlohy území státu) to není zase tak zlé. Ale ani dobré. Plní jednu tisícinu globálního závazku.

Kdo zvládne víc? Co třeba Čína, rozlohou třetí největší a penězi druhá nejsilnější na světě? Ta s dost agresivním zápalem vysazuje stromy posledních pětadvacet let. Že jsou to monokultury, které nadělají víc škody, než užitku? Nevadí, 38 miliardami stromů zalesnili už nějakých 510 000 čtverečních kilometrů, tedy území velikostí srovnatelné s Francií. Když ještě chvilku vydrží a dosadí dvě miliardy, splní tím 4 % globálního závazku, požadovaného bilionu stromů. Paráda? Nikoliv.

Hranice Haiti a Dominikánské republiky. Plocha bez stromů patří Haiti. Dominikánská republika má 66. největší HDP na světě. Haiti je v tomto žebříčku na 139. místě. Haiti je velice chudá země kvůli sérii neštěstí zahrnujících korupci, mizerné vůdce a přírodní katastrofy. A na světě je dalších 60 zemí chudších než Haiti.
Hranice Haiti a Dominikánské republiky. Plocha bez stromů patří Haiti. Dominikánská republika má 66. největší HDP na světě. Haiti je v tomto žebříčku na 139. místě. Haiti je velice chudá země kvůli sérii neštěstí zahrnujících korupci, mizerné vůdce a přírodní katastrofy. A na světě je dalších 60 zemí chudších než Haiti.

„Chápete? Druhá nejbohatší země světa byla schopna přiblížit se 4 % požadovaného za skoro třicet let,“ říká Barnard. „To už nevypadá na rychlé a efektivní řešení, které by bylo snadno realizovatelné malými a chudými zeměmi. Navíc v horizontu následujících jedenácti let.

Stačí se podívat třeba na Haiti, zemi, která je neuvěřitelný magnet na přírodní katastrofy, špatné vůdce, korupci. Její HDP ji řadí někam na 139 místo ve světovém pořadí, a pořád je za ní dalších 60 ještě chudších zemí. Jak tady asi splní svůj globální závazek?“

A to už se vůbec nehodí připomínat, že bohaté Spojené státy americké, které vyprodukují víc emisí, než celá evropská osmadvacítka, se na plnění Pařížské dohody a sázení stromků rozhodně podílet nehodlají.

Na místě jsou i další nepříjemné otázky: kdo se postará o to, aby se vysazené stromy skutečně dožily těch padesáti nebo sta let, a splnily tím svou misi vazačů uhlíku? Kdo vlastně bude zalévat těch 350 milionů stromů v Etiopii, hubit jejich škůdce? Jak další lidé poznají, kam a jaké stromy sázet? A jaký má takové počínání význam, když se stejně každý rok kácí další a další pralesy, kvůli zakládání plantáží olejovým palem a sójových farem?

Podle Barnarda se tedy dá předpokládat, že ani s krajním zápalem se do 11 let nedočkáme bilionu nových stromů.

Bilion nezvládneme, tak co jiného?

„Možná zvládneme pár miliard, desetinu požadovaného množství. Jistě, i stovky miliard stromů jsou fajn, mohou nám koupit trochu času. Ale pořád to neřeší příčinu, tedy to, že po celou tu dobu budeme dál vypouštět do ovzduší zvyšující se množství emisí.“

Jaké se tedy nabízí řešení? Podle Barnarda by se vyplatilo místo stromů spíš sázet větrné elektrárny. „Sázet stromy je samozřejmě naprosto v pořádku, ale větrné elektrárny vedou po instalaci k okamžitému snížení produkovaných emisí, které je ve srovnání se stromy v daném regionu osminásobné. Ne, větrné a solární elektrárny nevážou uhlík, ale brání jeho dalšímu vypouštění. Produkují čistou elektřinu, a při jejich odstranění (na konci životnosti) nedochází ke zpětnému uvolnění uhlíku, alespoň ne v tak masivní míře, jako u stromů.“

Podle Barnarda je sice tvrzení, že nejlepší rostlina v boji proti klimatickým změnám má tři listy rotoru turbíny poněkud radikální, ale je prý třeba si uvědomit, že plošné vysazování stromů aktuální problém jednak neřeší, a ani nestihne vyřešit.

„Výsadba bilionu stromů není magickou stříbrnou kulkou, která by za nás vyřešila problém. Chce to rozum a smysluplné řešení. Ideálně stromy i elektrárny.“

Radomír Dohnal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.