Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 23. 9. 2019
Svátek má Berta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Špatné zprávy ze světa biologicky rozložitelných kelímků


22. srpna 2019 12:08

PRAHA (Ekolist) - Kompostovatelné biodegradabilní obaly potravin, ať už boxy, přepravky nebo kelímky, se nějakou dobou jevily jako smysluplné řešení ke snižování objemu odpadů na skládkách. Ve specializovaných zařízeních z nich bylo možno vytvořit kompost, který mohl dobře posloužit někde na zahrádce. Jenže teď se ukázalo, že tahle úrodná prsť může obsahovat kontaminanty, které z vypěstovaných rostlin přechází do člověka. Píše o tom ScienceNews.

Dříve jasně zářící hvězda biodegradabilních potravinových obalů zdá se pohasíná.

Ránu z milosti jim zasadil výzkum chemiků Univerzity v Purdue a konkrétně pak Youn Jeong Choiová. Ta si totiž byla dobře vědoma, že drtivá většina ke kompostování určených obalů obsahuje perfluoroalkylové sloučeniny, PFAS. Není to nic až tak nepříjemného, účel těchto látek je prostý: sloužit jako zpomalovače hoření, zvyšovat integritu povrchu, odpuzovat vodu a oleje, a tím zvyšovat strukturní stabilitu biologicky rozložitelných kelímků a boxů.

„PFAS jsou v průmyslu všudypřítomné a užitečné. Jen se prostě nechtějí rozloučit a zmizet,“ říká Choiová. Problém tak začíná o chlup dál, při recyklaci, prováděné v kompostu formou mikrobiologického rozkladu.

Z mikroorganismy přežvýkaného a natráveného PFAS se stávají perfluoroalkylové kyseliny, PFAA. Vlastně, je to soubor nejméně 17 různých kyselin a jejich derivátů. A s těmi už je trochu potíž.

Jejich relativně krátké řetězce se moc nerozkládají a poměrně dynamicky prostupují životním prostředím. V organickém materiálu jsou jako doma, nemají problém stát se součástí půdy a odtud přejít s vodou do rostlin, vypěstovaných v kompostu z recyklovaných obalů.

Je to zlé? U většiny nevíme, což dobře rozhodně není. A u pár z nich prokazatelně existuje vazba na lidské zdraví: zvyšování hladiny cholesterolu, snížení plodnosti, snížení porodní váhy novorozenců, riziko rozvoje rakoviny varlat a ledvin.

Značná nejistota je tedy na místě a výzkum chemiků z Purdue to nezlepšuje. Sledovali totiž koncentrace PFAS v kompostu desíti specializovaných zařízení a vyšší koncentrace (mezi 29-76 mikrogramy na kilogram kompostu) nalezli jen v sedmi z nich. Tři zbývající kompostárny totiž neakceptovaly všechny biodegradabilní obaly a vybíraly si jen ty, které měly prokazatelně nižší obsah PFAS.

Pořád platí, že kompostovatelné biodegradabilní odpady potravin snižují objem odpadů ukládaných na skládkách a že se z nich ve specializovaných zařízeních může stát zahradnický substrát. Ale dokud si nebudeme jistí, jak vysoké koncentrace kontaminantů obsahuje a co může udělat s lidským zdravím, je prý lepší s ním nakládat opatrně.

Radomír Dohnal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.