Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 1. 2020
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Dopravní podnik v Pardubicích testuje hybridní autobusy


22. července 2019 00:07

PARDUBICE (ČTK) - Dopravní podnik v Pardubicích minulý týden testoval hybridní autobusy, které kombinují dieselový a elektrický pohon. Uvažuje o jejich nákupu. Mohou mít až 30procentní úsporu paliv. Řekl to ředitel Tomáš Pelikán.

"Zkoušíme, jak se nám osvědčí v provozu. Pokud ano, mohly by jezdit na vytížených linkách 6 a 8, které jezdí přes celé město. Brusel si koupil 141 hybridních autobusů, je to trend," řekl Pelikán.

Výrobce avizuje tichý chod motoru, snížené emise a úsporu paliv až 30 procent, což chce dopravní podnik vyzkoušet. Autobus podle rychlosti automaticky mění pohon na elektrický a dieselový. "Všechny příjezdy a rozjezdy jede na elektromotor. Má sofistikovanou technologii. Autobusy jsou o něco dražší než běžné dieselové, stojí 11 milionů korun bez DPH," řekl Pelikán.

V ulicích Pardubic jezdí 130 autobusů a trolejbusů. Pravidelnou obměnu vozového parku v posledních letech pomáhají urychlit evropské dotace. Loni podnik koupil 14 trolejbusů a čtyři parciální trolejbusy, které mají baterii a mohou jezdit i mimo trolejovou síť. V červenci výrobce přiveze deset dieselových autobusů a v říjnu 15 trolejbusů.

Dopravní podnik ročně přepraví kolem 26 až 27 milionů lidí. Společnost vlastněná městem postupně pořizuje plně klimatizované vozy, zavedla wi-fi připojení ve vozech, v některých autobusech si také lidé mohou dobít mobilní telefon přes USB port.

Loni podnik zprovoznil nové trati k Zámečku a do Ohrazenic. Do roku 2022 by v krajském městě měly být další tři nové trolejbusové trati, povedou přes most u Parama, Studentskou ulici u univerzity a obnoven bude trolejový provoz u stadionu.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.