Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Ochránci přírody vykoupili mokřadní louku u Vimperku


16. srpna 2019 01:00

VIMPERK (ČTK) - Ochránci přírody vykoupili hektarovou mokřadní louku u Vimperku na Prachaticku. V lokalitě zvané Chválovna podle nich roste řada vzácných botanických druhů. Jde například o arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky. Řekl to koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec.

Sasanka hajní.
Sasanka hajní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Moravec / mistoproprirodu.cz

"Louka nám padla do oka už před lety. Ale tehdy se nám nepodařilo s majitelem domluvit na spolupráci, tak jsme své síly nasměrovali jinam. A louka bez údržby zarůstala," uvedl předseda Českého svazu ochránců přírody Šumava Jakub Hromas.

Blatouchy.
Blatouchy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Novák / Veolia / mistoproprirodu.cz

Asi polovinu hektarové plochy Chválovna zarostl maliník. Ale podle Hromase botanický výzkum ukázal, že v místě stále roste například prstnatec, orchideje, bradáček vejčitý nebo dřípatka. "Louka přežila roky bez údržby v poměrně dobré kondici a po obnovení pravidelné seče je velká šance, že se zde znovu objeví i některé z botanických perel toho času nezvěstných," uvedl.

Místo pro přírodu je kampaň Českého svazu ochránců přírody, jejímž cílem je pomocí peněz od dárců výkup ohrožených přírodně cenných pozemků. Ochránci se na ně snaží vracet původní přírodní skladbu. Za 16 let svaz tímto způsobem získal téměř 150 hektarů pozemků. V Jihočeském kraji je Chválovna čtvrtou vykoupenou lokalitou.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.