Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 27. 9. 2020
Svátek má Jonáš
Mezinárodní den cestovního ruchu
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Tající ledy Antarktidy zvýšily hladinu oceánů o 14 milimetrů


23. ledna 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - Antarktida zvolna taje. A tempo, jakým ztrácí led, se postupně zrychluje. Dnes je pozorovatelný úbytek ledu zhruba šestinásobný, než byl v sedmdesátých letech minulého století. Do bot nám zatím ještě neteče, ale hladina oceánů se už globálně zvýšila o 14 milimetrů. Píše o tom Mongabay.

„Zvýšení hladiny o milimetry dnes je předzvěstí zvýšení o celé metry v následujících staletích,“ říká Eric Rignot, glaciolog z univerzity v kalifornském Irvine. Právě on se svými kolegy vypracoval studii o vývoji zalednění v pásmu Antarktidy, respektive o postupném natávání ledové krusty.

Pomohla jim v tom měření v terénu, letecké fotografie a satelitní snímky z družic Landsat, vztažené k rozpětí let 1979 až 2017. Výsledky nepotěší. Antarktida skutečně taje a objem uvolněné vody postupně narůstá. Do devadesátých let odtálo z Antarktidy kolem 44 miliard tun ledu, zatímco v rozmezí let 2009-2017 dalších 252 miliard.

Rignot vyčíslil „příspěvek“ jednotlivých antarktických oblastí ke zvýšení hladiny. Tání na západě kontinentu přidalo zhruba 6,9 milimetrů k výšce hladiny světových oceánů, z východu zhruba 4,4 milimetrů a z tání na výběžku antarktického poloostrova přibližně 2,5 mm.

Badatelé z Kalifornie přitom upozorňují na to, že východní část Antarktidy (která v sobě váže více vody, než západní část a poloostrov dohromady) se zdá být ke klimatickým změnám a globálnímu oteplení náchylnější. Co nás nejspíš čeká v dalších dekádách?

„S tím, jak klimatické oteplení a vyčerpání ozónové vrstvy nad pólem bude i nadále dodávat těmto sektorům více tepla, budou i ony nadále přispívat ke zvýšení hladiny oceánů,“ říká Rignot.

Radomír Dohnal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.