Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 27. 9. 2020
Svátek má Jonáš
Mezinárodní den cestovního ruchu
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Antarktická expedice dorazila na stanici


17. ledna 2018 10:39

BRNO (ČTK) - Členové antarktické expedice Masarykovy univerzity v pondělí dorazili na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Výprava rekordních 19 odborníků k cestě využila mimo jiné ledoborec chilské armády. V tiskové zprávě to dnes uvedla Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity (MU). Vědci stráví na základně univerzity delší čas než obvykle, vrátit se mají na konci března.

Výprava se nalodila na vojenský ledoborec 6. ledna poté, kdy se v chilském Punta Arenas spojily dvě její části. "Plavební podmínky v průlivu prince Gustava byly ideální, a na pevninu se tak podařilo dopravit nejen členy expedice, ale také větší zásobu paliva a lodní kontejner plný dalších zásob," uvedl vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU, který je s výpravou v kontaktu.

Polárníci při týdenní plavbě navštívili i některé ostrovy Jižních Shetland, kde odebírali vzorky na srovnávací studie. "V nejbližších dnech se budou členové výpravy věnovat zprovoznění všech systémů stanice a začnou pracovat na svých projektech," doplnil Nývlt.

Odborníci budou pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale i na nová prostředí a organismy. Například mikrobiologové se kromě bakterií soustředí i na výzkum hub. Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Expedice se letos účastní devět žen a rekordní je i počet doktorandů, kterých je ve výpravě sedm. Z Masarykovy univerzity má expedice 13 členů včetně lékaře, dva jsou z Univerzity Karlovy a dvě vědkyně jsou z turecké Istanbul Technical University. Zbylí dva účastníci jsou technici.

Výzkumníci jezdí na stanici více než deset let, před rokem jim přálo počasí. Na tamější poměry bylo poměrně teplo, teplota se pohybovala mezi minus pěti a osmi stupni Celsia. Díky tomu se mohli například plavit v místech, kde obvykle bývá led.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.