Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Do roku 2005 ČR vstoupí s přijatou strategií udržitelného rozvoje


27. prosince 2004 10:00

PRAHA (EkoList) - V první polovině prosince vláda schválila Strategii udržitelného rozvoje České republiky. Bolestně se rodící dokument, na jehož vznik tlačily v minulých letech především ekologické organizace a ministerstvo životního prostředí, je nakonec politickým kompromisem, který se nevládním organizacím příliš nelíbí.

„Není to ani strategie, ani udržitelného rozvoje,“ kritizuje dokument Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA, který je zároveň členem Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Současně ale dodává: „Rada o strategii diskutovala už rok a příliš se nehýbala z místa. Další měsíce diskusí by už asi k ničemu nevedly.“

Co tedy ve strategii najdeme? Po obecném úvodu, že udržitelný rozvoj je snahou o rovnováhu mezi ekonomickým růstem, nepoškozeným životním prostředím a sociálním rozvojem, který respektuje potřeby všech, zabírá víc než třetinu dokumentu popis současné situace. Postupně je tak probírán stav ekonomiky, životního prostředí, sociálního prostředí, výzkumu a vzdělávání, mezinárodní kontext a také způsob správy věcí veřejných.

Podle Hnutí DUHA už v této části musely z dokumentu kvůli politickému tlaku vypadnout některé pasáže. „Na nátlak ministerstva průmyslu a obchodu byly z analýzy slabých stránek ekonomiky vyškrtnuty body „nízký podíl obnovitelných zdrojů (energie)“ a „stále vysoký podíl tuhých paliv ve spotřebě (energie)“ stojí v jeho tiskové zprávě.

Další nejasnosti odhalí i vnímavější čtenář. Strategie mezi silnými stránkami stavu životního prostředí ČR jmenuje existenci a rozvoj jaderných zdrojů energie umožňujících podstatné snižování produkce skleníkových plynů. V celém dokumentu ale není ani slovo o tom, že zatím nevíme, co budeme v budoucnu s odpadem z jaderné energetiky dělat (obyvatelé všech vybraných lokalit pro dlouhodobé úložiště vyhořelého paliva a dalších jaderných odpadů jsou proti jeho výstavbě).

Přibližně stejný rozsah jako popis současného stavu mají i strategické cíle. Problémem udržitelného rozvoje obecně nebývá spor o cíle (zjednodušeně řečeno všichni chtějí blaho pro všechny), ale spíš o to, jak jich dosáhnout a které z nich jsou nejnaléhavější. V tomto směru toho strategie moc neříká, jde spíš o široký výčet problémů, přičemž každému z nich je věnováno nanejvýš několik vět. Velká část cílů je obecných (všelijaká zvyšování a snižování, např. podílu listnáčů v lesích nebo naopak objemu chemikálií vpravovaných do půdy). Najdeme tu ale i cíle konkrétní, v oblasti životního prostředí například požadavek dosáhnout do roku 2010 50% míry materiálového využití komunálního odpadu nebo do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého na 8,7 tun na osobu a rok (dnes je to přibližně 12,5 milionů tun). O vysokých emisích tohoto plynu se ostatně v dokumentu říká, že zůstávají mimořádným problémem.

Strategie obsahuje mnoho ukazatelů, podle kterých bude moct kdokoli sledovat, jak se vládám daří cíle plnit. O některých z nich by se dalo diskutovat (například o podílu financí vydávaných nejen na humanitární, ale i vojenské mise – z kontextu vyplývá, že jejich zvyšování má být potvrzením cesty k udržitelnému rozvoji), ty environmentální ale ekologové chválí. Jde o měrné emise skleníkových plynů, podíl materiálově využitých komunálních odpadů, spotřebu primárních energetických zdrojů na obyvatele, podíl spotřeby obnovitelných zdrojů energie, přepravní výkony v nákladní dopravě, spotřebu průmyslových hnojiv a vývoj populací vybraných druhů ptáků.

Dokument sice není závazný, podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka ale bude rada sledovat, zda jsou s ním jednotlivé resortní koncepce a návrhy významných zákonů v souladu. „Navíc bude strategie průběžně vyhodnocována, první zprávu by měl kabinet dostat na stůl koncem roku 2005,“ řekl Ambrozek.

Strategii se ČR zavázala přijmout před Summitem o udržitelném rozvoji, který se konal na podzim 2002 v jihoafrickém Johannesburgu. Země měla v tu dobu strategie dokonce dvě, vláda ale nepřijala žádnou. Poté se rozběhla práce na třetím návrhu, jejím koordinátorem byl Bedřich Moldan. Ten už v roce 2001 se svým Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (CŽP UK) vytvořil první návrh strategie. I současný (třetí) návrh se podobá spíš práci CŽP UK, než druhé strategii, kterou vedl Český ekologický ústav.

Další informace:
Trvale udržitelný nezájem: V ČR probíhá třetí pokus o vypracování Strategie udržitelného rozvoje

Strategie udržitelného rozvoje České republiky

Článek je převzat z tištěného EkoListu leden 2005.

Jan Stejskal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.