https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koalicni-smlouva-slibuje-ekologickou-reformu-dani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koaliční smlouva slibuje ekologickou reformu daní

27.6.2006 16:05 | PRAHA (EkoList)
Včera podepsali předsedové Občanské demokratické strany, KDU-ČSL a Strany zelených společnou koaliční smlouvu. Stovková koalice se v ní zavazuje přijmout ekologickou daňovou reformu, nižší sazbu daně u tepla z obnovitelných zdrojů nebo hromadné osobní dopravy a slibuje zachovat územní limity těžby.
 

Předseda Strany zelených Martin Bursík ve volební místnosti
Předseda Strany zelených Martin Bursík ve volební místnosti
Foto: Martin Mach/EkoList
Velmi konkrétním bodem koaliční smlouvy je otázka budoucí sazby daní, ta slibuje jednotnou daň z příjmu jak pro zaměstnance tak pro podniky. Zároveň slibuje „investice do ekologicky přínosných technologií.“ To přivítalo ve své zprávě například Hnutí DUHA. „Koaliční smlouva je dobrým nakročením k tomu, aby vláda rozjela solidní program modernizace a rozvoje čistých technologií, který česká ekonomika potřebuje jako sůl,“ řekl její ředitel Martin Ander. Občanští demokraté neprosadili jednotnou sazbu daně z přidané hodnot. V nižší sazbě DPH se vedle základních potravin, ubytovacích služeb a produktů kultury ocitly i „dřevěné a rostlinné ekobrikety, pelety, štěpka a palivové dříví a technologická zařízení pro lokální výrobu tepelné energie z obnovitelných zdrojů.“ V tomto bodě Strana zelených plně splnila svůj slib volebního programu.

Hlavní pro politiku životního prostředí je koncepce ekologické daňové reformy. O ní však koaliční smlouva, krom toho že ji přímo vyjmenovává, nehovoří zdaleka tak konkrétně jako o sazbě DPH. Přitom daňovu reformu sliboval jak program KDU-ČSL, tak zelených. „Od 1. 1. 2008 zavedeme v souladu s požadavky EU a závazkem ČR spotřební daně na energie,“ píše se v koaliční smlouvě. „Sazby této daně nebudou nižší než sazby stanovené EU. V důsledku zavedení těchto daní prosadíme příslušné sociální kompenzace. Spotřební daně na energie budou v nezbytné míře diferencovány v závislosti na míře negativního dopadu výroby elektřiny a tepla na životní prostředí při zachování jednoduchosti a spravovatelnosti těchto nových spotřebních daní. Ekologická daňová reforma nepovede ke zvýšení celkové daňové zátěže. “

V posledním oddílu smlouvy nazvaném „Kvalita života ve městě i na venkově“ slibují koaliční strany analýzu potřebnosti dalších elektroenergetických zdrojů s důrazem na nejmodernější technologie zajišťující vysokou efektivnost využití zdrojů a ochranu životního prostředí. Slibují podporu výzkumu alternativních energetických zdrojů a úspor energií. Koalice chce také zachovat územní limity těžby hnědého uhlí a nebude prosazovat výstavbu nových jaderných bloků. Snižování energetické náročnosti české ekonomiky slibovaly programy všech tří (nyní) koaličních stran, ODS však viděla ještě před volbami řešení i v jaderných elektránách.

Koaliční dohoda slibuje dostavbu dálniční sítě, sítě rychlostních komunikací a modernizaci železniční sítě. Zároveň chce připravit program urychlené obnovy a modernizace nevyhovujících komunikací 1. třídy. Přitom volební program Strany zelených sliboval změnit „poměr investic do silnic ve prospěch rekonstrukcí a modernizací těch stávajících.“ Naopak, jak ODS, tak lidovci, ve svých programech pečlivě vzpočítávali kilometry nových úseků dálnic. Podle Koaliční smlouvy by mělo dojít k reformě Českých drah a zpoplatnění dopravní infrastruktury tak, aby se železniční doprava stala konkurenceschopnou alternativou silniční kamionové dopravy. Obdobná pravidla pro dopravce na železnici a na silnicích prosazoval především program ODS a zelených.

Program budoucí vlády slibuje dokončit audit environmentální legislativy s cílem jejího sjednocení, zjednodušení a decentralizace prvoinstančního rozhodování. Tento bod sliboval především program občanských demokratů, „Zajistíme systematické hodnocení dopadů nové legislativy (RIA) a efektivní využití investic do ochrany životního prostředí, zejména sladění financování z fondů EU, veřejných prostředků a soukromých zdrojů,“ stojí v koaliční smlouvě.

Smlouva mezi ODS, KDU-ČSL a zelenými, slibují zachovat stávající úroveň účasti veřejnosti na rozhodování v oblasti životního prostředí s tím, že rozhodovací procesy budou zpřesněny tak, aby nedocházelo k neopodstatněným průtahům v řízení. Volební programy KDU-ČSL a zelených se před volbami hlásily k dodržování Aarhuské úmluvy o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí, zatímco program ODS hovořil o vzniku "Kodexu práva životního prostředí. Ten měl definovat „základní pojmy, práva a povinnosti provozovatelů určitých zařízení, nebo činností, upravoval přístup přístup veřejnosti k informacím a její účast na rozhodování, a dále upřesnil zásady integrované prevence.“ Dále koaliční smlouva slibuje podporu revitalizace starých průmyslových objektů (brownfields) a zvýšení úroveň ochrany spotřebitele.

„Klíčovým opatřením bude hlavně ekologická daňová reforma, kde ovšem všechno záleží na konkrétním provedení,“ hodnotí koaliční smlouvu Martin Ander. „Chybí však plány na zvyšování recyklace a ozdravění českých lesů – přitom to jsou dvě oblasti, kde veřejné mínění od politiků očekává řešení,“ říká Ander.
reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist