https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-2006-jadernou-energetiku-odmitaji-jen-zeleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2006: Jadernou energetiku odmítají jen zelení

24.5.2006 15:09 | PRAHA (EkoList)
Předvolební programy pěti hlavních stran, jejichž zástupci mají podle dosavadních preferencí největší šanci zasednout ve Sněmovně, věnují velkou pozornost energetické budoucnosti České republiky. Podle proklamací by všechny strany měly podpořit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, velkou důvěru má však také jaderná energetika.
 

Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:
Volební programy pěti hlavních stran se shodují v jednom: energetická náročnost české ekonomiky je příliš vysoká a je potřeba ji snížit. Zavádění nových technologií a úspory energie má vést nejen k lepším ekonomickým výsledkům, ale pomoci také redukovat objem vypouštěných skleníkových plynů a snížit závislost země na dovážené ropě a zemním plynu.

ČSSD chce dosáhnout úspor energie „zpřísňováním minimálních limitů účinnosti u výrobních zdrojů energie a tepla, zlepšením podmínek pro společnou výrobu elektřiny a tepla - kogeneraci, nebo prováděním energetických auditů.“ Podle ODS jsou cestou k úspoře energií především „lepší a účinnější technologie“. KDU-ČSL se ve svém programu omezuje pouze na konstatování, že jejich základním cílem je podpora energetických úspor, podobně KSČM ve svém programu pouze říká, že prosazuje „důraz na snižování energetické náročnosti výroby i spotřeby ve všech oblastech života společnosti.“ Strana zelených naopak ve svém programu dopodrobna rozebírá, jak by mělo vypadat šetření teplem při vytápění budov. Podle jejího programu je možné v oblasti bydlení realizovat více než polovinu možných energetických úspor v celé české ekonomice. Zelení slibují podporu nízkoenergetickému bydlení a vytápění pomocí obnovitelných zdrojů energie, a to pomocí půjček až do 100 % investičních nákladů a dobou splácení 10 - 30 let. Sliby ekonomicky podporovat úspory tepla v bytech a využívání odpadního tepla v budovách obsahuje i program ČSSD, obě strany také navrhují samostatný zákon a na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů. Zároveň zelení slibují, že budou podporovat ještě vyšší úsporu energie, než do jaké nutí Českou republiku směrnice Evropské unie. Tu bude muset stát implementovat v příštím volebním období a podle ní musí snížit energetickou náročnost o 9 %.

Proti jádru jenom zelení

Program Strany zelených se hlásí k odklonu od ropné a uhelné energetiky, jejíž úlohu by postupně měly převzít biopaliva, zemní plyn a později vodík. Napomoci tomu má ekologická daňová reforma, kterou chce SZ zdanit uhlí, zemní plyn, jádro, elektřinu a letecký benzín. Zároveň zelení slibují nížší zdanění práce a sociálně slabým budou kompenzovat zvýšené životní náklady. K daňové reformě se hlásí také KDU-ČSL "dokončením sociálně citlivé reformy (ve spolupráci s odborovými a podnikatelskými svazy), která sníží zdanění práce a naopak zatíží znečišťující spotřebu," chtějí přispět k rozvoji ekologické ekonomiky. S daňovu reformou přichází i program ČSSD, cílem má být "zlepšení kvality života v lepším životním prostředí". Výnosově neutrální reforma v zeleném manifestu ČSSD počítá na jedné straně se zdražením energií, na druhé straně dojde ke "snížení například nejnižších sazeb daní z příjmů." Daně na paliva by měly být navyšovány postupně od roku 2008 až do roku 2017.

elektrárna Mělník
Česká republika musí snížit energetickou náročnost ekonomiky, shodují se politcké strany. Elektrárna Mělník
Foto: Jan Šatoplet/EkoList

Zcela odkloněny od uhlí by měly být podle Strany zelených od roku 2010 domácnosti - jeho spalování v lokálních topeništích chce úplně zakázat. Naopak podpořit nižší sazbou DPH chtějí brikety z biomasy. Jako perspektivní zdroj biomasy označuje program zelených technické konopí. Podporu obnovitelným zdrojům slibuje i program ČSSD , podle něj by měl vzniknout "účinný a ekonomicky vyvážený návrh zákona o podpoře výroby tepla z obnovitelných zdrojů" a dotační politikou vytvořit podmínky pro rozvoj pěstování energetických rostlin. I podle českých komunistů by se měl zvyšovat podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů a mělo by se rozvíjet využívání všech zdrojů obnovitelné energie, tak jak to bude v nejrůznějších regionech nejvýhodnější. Také KDU-ČSL se hlásí ke zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie. Podle programu jde zejména podporou o biomasy. Význam však má také energie z větru, slunce, malé vodní elektrárny či tepelná čerpadla. Cílem KDU-ČSL je dosáhnout alespoň 8% podílu těchto zdrojů do roku 2010 a 16% podílu do roku 2030.

ODS, KSČM i ČSSD ve svých programech energetické politiky počítají s určitým podílem jaderné energie. Modrý program ODS opatrně konstatuje, že jádro by „mohlo přispět“, KSČM prosazuje výrobu elektřiny v jaderných reaktorech „s přihlédnutím k požadavkům bezpečnosti“ a obdobně ČSSD tématu věnuje obecné konstatování: „využívání jaderné energie spojujeme s účinnou bezpečností jaderných elektráren a obecně přijatelným řešením likvidace jaderného odpadu". KDU-ČSL se o ve svém programu o jaderné energetice nezmiňuje, jen slibuje, že dosáhne ekologicky orientované ekonomiky „zodpovědným rozhodováním o způsobu nakládání s vyhořelým jaderným palivem.“ Podle KDU-ČSL nesmí z rozhodování být vyloučeny dotčené obce a jejich obyvatelé. Výstavbu dalších jaderných reaktorů ve svém programu zcela odmítá Strana zelených a to kvůli nedořešenému problému jaderného odpadu, možnosti havárie a konečně kvůli možnému zneužití jaderného materiálu.

S výrobou elektřiny souvisí i snaha o prolomení ekologických limitů těžby uhlí v severních Čechách. Pro zachování limitů se jednoznačně vyjadřuje program KDU-ČSL a Strany zelených, podle ní je snaha o prodlužování uhelné energetiky proti evropské politice ochrany klimatu. Program ČSSD se k limitům staví v Zeleném manifestu šalamounsky: Proklamuje, že rozhodnutí, zda limity prolomit, nechá na občanech Ústeckého kraje, a "ekologicky" se připravila na obě možné varianty. Pokud se obyvatelé kraje rozhodnou pro zachování ekologických limitů, slibuje ČSSD investice do "celkové restruktulizace regionu, přeorientování od těžby uhlí a podporu čisté průmyslové výroby." Budou-li limity prolomeny, slibuje ČSSD "rekonstrukci všech tepelných elektráren a tepláren" a co nejekologičtější těžbu uhlí.

Pevná ruka státu

Komunistická strana v energetické politice oproti ostatním stranám navrhuje, aby si v tomto odvětví udržel silnou pozici stát. Podle KSČM patří přírodní zdroje celé společnosti a proto musí doly, energetika a vodní energetická soustava být v rukou státu. KSČM slibuje “zastavení privatizace dolů, stabilizaci vlastnické struktury důlních a energetických společností.“ Naproti tomu Strana zelených se staví do opačné role a ve svém programu slibuje prodat státní podíl v energetické společnosti ČEZ, která prý prosazuje renesanci jaderné energie i těžbu uhlí. Podle zelených je ČEZ důvodem vysokých cen elektrické energie, které nemají opodstatnění. „Řešením je privatizace ČEZu po částech s cílem vytvoření konkurenčního prostředí ve výrobě elektřiny,“ říká volební program zelených.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist