https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/predvolebni-anketa-ekolistu-odpovedi-kdu-csl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Předvolební anketa EkoListu: odpovědi KDU-ČSL

12.5.2006 08:00 | PRAHA (EkoList)
V předvolební anketě EkoListu jsme oslovili pět stran, jejichž zástupci mají podle předvolebních průzkumů největší šanci zasednout na příští čtyři roky ve Sněmovně. Všem stranám jsme položili stejných 10 otázek. Odpovědi měly vyjadřovat oficiální postoje politické strany a bylo na oslovených stranách, koho konkrétně jejich zodpovězením pověří. Položené otázky směřují ke konkrétním problémům a tématům, které se neobjevují v předvolebních programech. Jako první v pořadí zveřejňujeme odpovědi KDU-ČSL.
 

Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:
Koho by Vaše strana nominovala na posty ministerstva životního prostředí, zemědělství a dopravy?
(odpovídá mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob)

S prací našich ministrů jsme spokojení. Kdybychom tedy obsazovali zmíněné resorty v příští vládě, navázali bychom na ni. Ministrem životního prostředí by zůstal Libor Ambrozek a dopravy Milan Šimonovský. Jedním z případných kandidátů KDU-ČSL na post ministra zemědělství je poslanec Jan Grůza, předseda naší odborné komise pro zemědělství. Řešit ale nyní otázku personálního složení vlády je dost předčasné. Prioritou bude nepochybně jednání o programovém směřování příští vlády, až potom otázka, kdo v ní bude konkrétně zasedat.

Podpoří vaše strana zahájení ekologické daňové reformy v následujícím volebním období? Jak by taková reforma měla konkrétně vypadat?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Samozřejmě. Nebýt odporu ČSSD a jejího ministra financí Sobotky, už na začátku roku 2004 bychom předložili její koncepci a dnes už jsme mohli být ve fázi schvalování příslušné legislativy. Sociálně citlivou ekologickou daňovou reformu máme ve stádiu koncepce připravenou a její přijetí podpoříme. Ekologická daňová reforma spočívá ve snížení přímého zdanění a nákladů na práci a adekvátně tomu zvýšené zdanění spotřeby. Snížení zdanění práce zvedne zaměstnanost, zdanění spotřeby znečišťujících zdrojů sníží znečištění.

Podpoříte přesun přepravy zboží ze silnic na železnici? Pokud ano, jaké konkrétní nástroje by měly být použity
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Budoucnost vidíme v kombinované nákladní dopravě. Přesunout náklady na železnici pomůže zpoplatnění silniční dopravy efektivním systémem elektronického mýta. České dráhy se musí stát moderním a flexibilním podnikem, schopným nabídnout výrobcům a obchodníkům zaručené a spolehlivé služby. Na zefektivnění železniční dopravy průběžně pracujeme – provedli jsme organizační reformu Českých drah, pokračujeme v budování železničních koridorů a modernizaci nádraží, apod.

Podporujete zdanění leteckého benzínu spotřební daní stejně, jako jsou zdaněna jiná fosilní paliva?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Obecně nevidíme důvod, proč by letecký benzin měl být od spotřební daně trvale osvobozen. Letecká doprava je ale specifická tím, že v evropských poměrech jde téměř výhradně o dopravu mezinárodní. Česká republika si tady nemůže hrát na vlastním písečku a zdanit letecký benzin sama – tím bychom docílili jediného – krachu našich leteckých společností. Otázka spotřební daně na letecký benzin je typickým příkladem problému, který je nutné řešit na celoevropské úrovni.

Podporuje Vaše strana dovoz komunálního odpadu na území České republiky za účelem spalování?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

V žádném případě. Spalování není využitím odpadu, ale jeho likvidací. Podporujeme recyklační průmysl a tedy i dovoz vytříděných druhotných surovin. Česká republika nikomu ale nebude sloužit jako smetiště nebo překladiště odpadů. Všechny žádosti o dovoz odpadů do spaloven z jiných zemí jsme také striktně zamítli.

Podpoří vaše strana zavedení povinného zálohování nevratných obalů na nápoje?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Do vládního nařízení o Programu odpadového hospodářství ČR jsme prosadili velmi ambiciózní cíle recyklace. Ještě v minulém volebním období jsme ve spolupráci s ekologickými organizacemi prosazovali v zákoně o odpadech nárůst povinné recyklace nevratných PET lahví na osmdesát procent. Zálohování nevratných lahví by bylo nejefektivnějším nástrojem ke splnění této povinnosti, rozhodnutí o jeho zavedení by ale zůstalo na původcích těchto obalů. Přestože jsme nakonec byli ve sněmovně přehlasováni, budu zvýšení recyklace nápojových obalů i nadále prosazovat.

Chce vaše strana provést nějaké změny v právní úpravě zapojení veřejnosti do rozhodování o otázkách životního prostředí? Hodláte tato práva spíš rozšiřovat, nebo omezovat?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Omezovat v žádném případě. Chceme (a také jsme to opakovaně navrhli a podpořili) rozšířit účast veřejnosti v rozhodování o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a také účast dotčených obcí v rozhodování podle atomového zákona.

Podporuje vaše strana omezování emisí skleníkových plynů včetně postupného snižování množství povolenek pro český průmysl v rámci evropského obchodování s emisemi?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Ano, ochrana klimatu je prioritní výzvou nejenom pro příští vládu, ale i pro všechny další. Systém obchodování s povolenkami je třeba nastavit tak, aby byl vůbec efektivní, tedy aby docházelo k celkovému snižování emisí CO2. Republika jako celek ale nemá problém s celkovými emisemi CO2 a se splněním kjótských závazků. Naším problémem je efektivita. Máme opravdu velké emise přepočítáno na jednoho obyvatele. K jejich snížení pomůže mj. právě již zmiňovaná ekologická daňová reforma.

Podporujete vyvlastňování majetku (pozemků a staveb) kvůli budování dopravních staveb a průmyslových zón?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Vyvlastňování soukromého majetku je tak drastický zásah do soukromého vlastnictví, že jsme k němu maximálně ostražití. Například v případě průmyslových zón si vyvlastňování nedovedeme představit vůbec. Jako mechanismus musí vyvlastnění ve veřejném zájmu v naší legislativě existovat. Ale vždy až jako naprosto poslední možnost a s velmi striktně vymezeným určením toho, co je vlastně ve veřejném zájmu. Tady musí platit vůči administrativě jakási „presumpce viny“ – soukromé vlastnictví je institutem, který ctíme a jakékoli jeho narušení tak drastickou formou jakou je vyvlastnění (samozřejmě za adekvátní náhradu) musí být velmi důkladně zdůvodněné.

Podporuje Vaše strana vyhlášení sítě chráněných území Natura, tak jak je navrhlo Ministerstvo životního prostředí?
(odpovídá ministr životního prostředí Libor Ambrozek)

Samozřejmě. KDU-ČSL moje kroky při vyhlašování soustavy Natura 2000 v ČR vždy podporovala a podporuje. Natura 2000 není žádným zásadním omezením, ve většině případů znamená de facto potvrzení stávajícího způsobu hospodaření v těch konkrétních lokalitách. Navíc je novou příležitostí, například pro rozvoj podnikání v cykloturistice, zážitkové turistice, agroturistice, pro podporu místních řemesel (viz značení místních produktů, které už běží v Krkonoších, Beskydech a na Šumavě), apod.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist