Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Ochrana přírody: Člověk ohrožuje stále více i hlubokomořské ekosystémy


10. května 2004 16:15

PRAHA (EcoMonitor) - Národní parky a chráněné krajinné oblasti jsou všeobecně známé a jejich existenci považujeme za nezbytnou součást ochrany přírody. Mnohem více macešsky se ale lidstvo chová k ekosystémům, které jsou schovány pod hladinou moře. Jako bychom se řídili heslem, co oči nevidí, srdce nebolí.

Poměr chráněných míst vyjádřený procenty není pro mořské ekosystémy příliš povzbudivý. Ochraňujeme 11 % souše, ale pouze necelých 0,5 % rozlohy oceánů, většinou pouze pobřežní části moří. A to i přesto, že průzkumy z posledních let jednoznačně označují vliv člověka na život v mořích a oceánech za závažnější a hlavně trvalejší, než jsme předpokládali. Kvůli průmyslovému rybolovu velmi rychle mizí z oceánů některé druhy ryb a s touto zátěží se ekosystém nemůže vyrovnat. Teorie hovořící o tom, že podmořská fauna a flóra se po zásahu člověka snadno obnoví a vrátí se do původního stavu, je bohužel jen mýtem. Odborníci již vědí, že s některými lidskými činy se příroda vyrovnává těžko jak na suchu, tak i ve vodě.

Zájem ochranářů se věnuje především pobřežním ekosystémům a druhově velmi bohatým tropickým korálovým útesům. Teprve poslední studie varují před opomíjením hlubokomořských ekosystémů. Hluboké moře představuje 85 % plochy a 90 % objemu světového oceánu. Obyvatelé těchto míst jsou v ohrožení zejména proto, že žijí velmi dlouho (některé ryby se dožívají až 150 let), a proto velmi senzitivně reagují na zásahy zvenčí.

Získávání informací o ekosystémech hlubokých moří není příliš snadné, protože přenášení organismů komplikují změny tlaku i teplot. V současné době probíhá velký mezinárodní projekt Soupis mořského života, který se snaží zmapovat minulost, přítomnost i budoucnost podmořského světa.

V hlubokých mořích najdeme především dva typy ekosystémů - podmořské hory a chladnomilné korálové útesy. Podmořské hory vznikly hlavně sopečnou činností a často na nich vznikají nové druhy organismů. Proto je vědci považují za velmi podstatné při šíření organismů světovým oceánem. Hory bývají izolované a najdeme na nich mnoho endemitů.

Palčivým problémem pobřežních vod je nadměrný rybolov, který vede k masivnímu snížení jejich stavů. To je důvodem, proč se rybáři přesunuli dále na moře a díky modernímu vybavení jsou schopni lovit i ve velkých hloubkách. A i zde používají lov vlečnými sítěmi (nevody) taženými po mořském dně. Tento způsob je však velmi devastující pro celý biotop. Střízlivé odhady hovoří o ničení 15 milionů km2 mořského dna ročně. Lov nevody tedy rozhodně nepatří mezi metody, které lze nazvat udržitelným rybolovem.

Podmořské hory živí i rybu Haplostethus atlanticus, která žije až 120 let. Pouhé tři roky stačily rybářům k tomu, aby tato ryba prakticky zmizela z celého jihozápadního Indického oceánu.

Způsob lovu s použitím nevodů na mořském dně není nijak omezen. Vědci i ekologové (např. Světový svaz ochrany přírody - IUCN, Světový fond na ochranu přírody - WWF, nebo Rada na obranu přírodních zdrojů - NRDC) se snaží prosadit, aby Valné shromáždění OSN tuto metodu zcela zakázalo.

Pravidla, která omezují lov, uvádějí velikost úlovku, stanovují počty lodí apod. se ukazují jako nepříliš účinná. Světový summit o trvale udržitelném rozvoji 2002, proto jednoznačně požadoval vytvoření chráněných území v mezinárodních vodách, která by pomohla oceánům zregenerovat se. Chráněno by mělo být 20 - 30 % každého mořského biotopu. Členské státy OSN by měly území navrhnout do roku 2012.

Podle článku Jana Plesníka, Ochrana přírody 4, r. 59, s. 107-8

Markéta Horáková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.