Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Irské předsednictví EU slibuje důraz na udržitelný rozvoj


13. ledna 2004 11:10

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Se začátkem roku přišla řada na další členskou zemi Evropské unie, která se ujme předsednictví. Po Itálii se jí stala Irská Republika v čele s premiérem Bertie Ahernem. Množí se očekávání, jak se své "vlády" Irsko zhostí, o co má v úmyslu usilovat. V čerstvě zveřejněném Pracovním programu s podtitulem "Evropané spolupracující" se Irové dotkli mimo jiné i témat souvisejících se životním prostředím.

Irsko hodlá v půlročním období předsednictví pokračovat v podpoře progresivního přístupu k ochraně životního prostředí a trvale udržitelnému rozvoji, a to posunem v legislativních programech Unie a interní environmentální politice. Také má v úmyslu pracovat na Akčním plánu pro ekologické technologie. V tomto kontextu "bude zvláště důležité investovat do inovací a šetrnějších technologií tak, aby zajistily nejen přínos životnímu prostředí, ale i ekonomickou výhodu", tvrdí irská reprezentace.

Velký důraz klade irský programový dokument na klimatickou politiku a legislativu pro podporu realizace Kjótského protokolu, na oblast hospodaření s odpady, kvalitu vody a ovzduší. Také zmiňuje odkaz na podporu tzv. Implementačního plánu, vzniklého na summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu v září 2002.

V rámci soustředění na sektor dopravy chce Irsko spolupracovat s Evropským parlamentem na přijetí revidovaných návrhů Trans-evropských dopravních sítí, jež byly nedávno přijaty Radou ministrů. Bude též pokračovat v liberalizaci klíčových sektorů, jako je železnice, s dokončením tzv. Druhého balíčku pro železnice a diskusemi o balíčku třetím.

V oblasti energetiky je pro Irsko důležitým prvkem konsolidace evropského trhu s energií, zejména s ohledem na přeshraniční obchod s plynem. Irové chtějí pokračovat v integraci principů trvale udržitelného rozvoje do energetické politiky jednotlivých členů, zvláště s důrazem na opatření ke zlepšení efektivity výroby a uchovávání energie.

Z tohoto hlediska bude důležitou událostí červnová "Mezinárodní konference o obnovitelných zdrojích energie" v Bonnu. Zároveň bude za svého předsednictví Irsko pracovat na postupu diskusí o financování a organizaci související se spuštěním mezinárodního experimentálního termonukleárního reaktoru ITER, určeného pro výzkum.

Co se týče chovu zvířat, chtějí Irové posílit kontroly zacházení se zvířaty během transportu. Také budou usilovat o pokrok v dohodách o Akčním plánu pro organické zemědělství, jehož návrh by měla Evropská komise předložit v první polovině letošního roku. Specifickým úkolem Irska bude usnadnit nově přistupujícím zemím aplikaci Společné zemědělské politiky EU a pokračovat v procesu jejího zjednodušení.

Ohledně lesnictví Irsko připraví pozici EU na Fórum OSN o lesnictví v květnu a zahájí revizi "Lesní strategie EU".

Dále má Irsko v plánu navázat na práci Itálie v návrhu Nařízení o chemických látkách a pokusit se "dosáhnout efektivní rovnováhy mezi ekonomickými, sociálními a ekologickými zřeteli".

Iva Nachtmannová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.