Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

BBC: Vědci varují před úbytkem biologické rozmanitosti


20. května 2003 14:17

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britští vědci troubí na poplach a varují před neustálým úbytkem druhů živočichů, který ani nejsme schopní zaznamenat dříve než zcela vyhynou. Doporučují proto zavést celosvětovou síť měření biodiverzity, která by ukázala, jak rychle jednotlivé druhy vymírají. Mohly by pomoci i nové technologie; například celosvětová síť internetu s neustále aktualizovanou databází.

Vědci vnímají jako největší problém nedostatek informací. Toto varování přichází z Královské společnosti britské národní akademie věd, která zveřejnila dokument Měření rozmanitosti živočišných druhů a jejich ochrana. Stalo se tak v předvečer konference států Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (CBD) v Londýně.

Setkání států by mělo ukázat v jakém stavu je naplňování cílů snížení úbytku biodiverzity do roku 2010, podle dohody ze Světového summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu 2002. Profesor Peter Crane, vedoucí skupiny vědců, kteří zprávu předložili říká: "Živý svět nám mizí před očima. Jeden z deseti světových druhů ptactva a čtvrtina druhů savců jsou oficiálně vedeny jako druhy, jimž hrozí vyhubení, zatímco až dvě třetiny ostatních druhů živočichů jsou také ohroženy." Vymírání výrazně nabralo na rychlosti za posledních 200 let v souvislosti s rozšiřováním lidské populace, špatným hospodařením při využívání přírodních zdrojů a změnami životního prostředí.

Ačkoli odborníci chtějí zamezit úbytku živočišných druhů, a vlády států se k tomu koneckonců zavázaly, chybí dnes mnohdy včasné a přesné informace o tom, kteří živočichové nebo jejich přirozené prostředí je vystaveno nebezpečí. Bez těchto znalostí může jen velmi těžko dojít k účinné pomoci. "To je skutečně základ, chceme-li být úspěšní. Uvědomme si, že řada nejchudších obyvatel Země je přímo závislých na lokálních podmínkách, které tvoří množství různých druhů rostlin a zvířat," dodává profesor Crane.

Podle Královské společnosti bude informační systém který vzniká, využit pro dlouhodobé monitorování stavu, ale také například pro pozorování následků po ekologických haváriích. Plán předpokládá, že systém bude pracovat ve třech fázích. Nejdříve se na koncepčním modelu definuje oblast zájmu, za použití stávajících znalostí a předpokladů dalšího vývoje se zavedou ochranná opatření, vývoj se nadále sleduje, nasbíraná data jsou analyzována a sestavují se z nich zprávy, které se dále používají. Zpráva Královské společnosti říká, že závislost člověka na biologické rozmanitosti je absolutní. Nejde jen o přímý užitek z potravy, ale také o regulaci klimatu, čištění vody, tvorbu zeminy, ochranu před povodněmi a koloběh živin v přírodě.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 19. 05. 2003.

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.