Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 7. 8. 2020
Svátek má Lada
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

BBC: Británie chystá velké snížení skleníkových emisí


9. května 2003 15:31

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vláda Velké Británie oznámila, že výrazně sníží produkci skleníkových plynů, které mají na svědomí klimatické změny. Ministryně životního prostředí Margaret Beckett předpokládá omezení až o 60 % do roku 2050.

Spojené království má již dnes nižší úroveň všech šesti sledovaných skleníkových plynu než se zavázalo. Zpráva Rámcové smlouvy OSN o klimatických změnách (UNFCCC) potvrzuje, že Británii se podařilo vyprodukovat v roce 2000 o 12,8 % méně zplodin než v roce 1990 a udržet ekonomický růst bez vyšších energetických nároků a s tím spojených emisí.

Podle Kjótského protokolu, mezinárodní konvence o mechanismu klimatických změn, se zavázala Británie omezit produkci šesti skleníkových plynů o 12,5 % podle úrovně z roku 1990 mezi lety 2008 až 2010. Vláda dále slíbila snížit emise oxidu uhličitého (CO2), hlavního skleníkového plynu vznikajícího lidskou činností, o 20 %. Ministryně Beckettová říká: "Dokázali jsme podstatně redukovat emise a teď jsmr na nejlepší cestě snížit CO2 o 60 % kolem roku 2050. A v rámci tohoto projektu dosáhneme v roce 2010 dvaceti procentní hranice snížení z roku 1990." Přitom odborníci tvrdí, že hranice kolem 60 % dnešní produkce je naprosto nezbytná k udržení dopadu lidské činnosti na klima na tolerovatelné úrovni.

UNFCCC chválí postup v Británii, který je "viditelně úspěšný a následováníhodný". Ale podle dnešní situace jen dvanáct z třiceti signatářů Kjótského protokolu dosáhne v roce 2010 slibované úrovně. Poslední měření ukázala rekordní nárůst o 32,4 % u všech šesti skleníkových plynů. Tento nárůst se týká i Spojených států, které se podílí na celkové produkci nebezpečných plynů z jedné čtvrtiny. USA však přede dvěma lety odmítly k dohodě přistoupit. Přesto UNFCC i britské Ministerstvo životního prostředí hovoří o Spojených státech jako o velmi loajálním partnerovi, který Protokol podporuje a který sám podniká kroky na snížení emisí ve své zemi.

Zpráva ale také říká, že Británie stále stojí tváří v tvář mnoha problémům spojených s klimatickými změnami, včetně role obnovitelné energie, nejisté budoucnosti jaderných elektráren a neustálého nárůstu zplodin z dopravy. Podle nevládních organizací nemůže být vláda tak zcela spokojena. Poukazují na fakt, že v loňském roce vzrostla automobilová doprava o 3 % a že do zprávy OSN není zahrnuto znečištění způsobené leteckou dopravou.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 08. 05. 2003.

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.