Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

BBC: Vědci nemají základní informace o vodě


14. dubna 2003 15:08

PRAHA/NICE (EcoMonitor) - „Každý dům měl vlastní studnu, což bylo neobvyklé ve srovnání s ostatními městy, voda se ale nedala pít“, vzpomíná na své dětství v Jaffně na Srí Lance Murugesu Sivapalan, dnes hydrolog na Západoaustralské univerzitě. Voda se nedala použít ani na vaření, byla příliš slaná a všechno, ať už čaj nebo polévka, chutnalo příšerně.

Místní museli vzít dvoukolák, naložit na něj konve nebo barely a dojet k nejbližší pumpě, která byla vzdálená tři kilometry. Kdo neměl vozík, musel si vodu nosit na zádech. Takhle to vypadalo před čtyřiceti lety, ale ani dnes není situace jiná. Dr. Sivapalan doufá, že dnes jako odborník, by mohl pomoci problém vyřešit. Prohlásil to na společném zasedání European Geophysical Society (EGS), Europhean Union of Geosciences (EUG) a American Geophysical Union (AGU) ve Francii.

Výzkumy v Jaffně dokázaly,že špatnou kvalitu vody způsobují přílišné vyčerpání pramene a pronikající slaná voda z oceánu. Pomoci takovým místům by mohla, informací o kvalitě vody i o tom jak ji získávat, nová iniciativa Světová asociace hydrologů (IAHS). Největším problémem hydrologů je nedostatek základních dat, bez nichž se nedá vůbec kvantifikovat celosvětové množství vody. Neexistují souhrnné zprávy o povodních na řekách, množství srážek ani o četnosti podzemní vody. Bez takových informací není možné vytvořit fungující systém ochrany. Vědci vůbec netuší jaké množství vody se na Zemi nachází.

„Nevíme kolik naprší, nevíme kam se voda pohybuje když prší ani jak rozsáhlé jsou zásoby podzemní vody“, řekl BBC Online Kuniyoshi Takeuchi z japonské university v Kofu, “nevíme ani kolik je na světě hrází“. Nový program „Pub“ chce zjistit množství světových zásob vody, které dodnes nebylo měřeno. S použitím nejrůznějších způsobů získávaní dat, včetně měření masy ledu, půdní vlhkosti a srážkové četnosti v nejrůznějších částech světa. Prvním krokem je donutit státní správu, aby začala s regionálním měřením. Bude-li mezinárodní spolupráce úspěšná, zjistí se kolik vody skutečně je a jak by se dala přesunout tam, kde jí je nedostatek.

Prohlášení, které obsahovalo podobné myšlenky, však mnoho vlád podepsalo již při zasedání v Johannesburgu a Kjótu. V Johannesburgu slíbila OSNsnahu snížit počet lidí bez přístupu k pitné vodě na polovinu současného stavu. Zasedání v Kjótu volalo po lepším vodním systému v povodí řek Indie a Číny. Kritici již při podpisu vyčítali přílišnou vágnost prohlášení a malou snahu po konkrétních krocích. „Toto jsou politicky atraktivní témata“, říká Dr. Takeuchi,“ale bez znalosti skutečných dat nemůžeme nijak pomoci“.

Podle článku Molly Bentley BBC Online News 14. 04. 2003.

Hugo Charvát

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.