Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Petr Mareš: Vizionářů je v české politice málo


3. října 2002 15:01

PRAHA (EkoList) - O johannesburských jednáních a o budoucnosti trvale udržitelného rozvoje v ČR hovořil EkoList s vedoucím české delegace na Summitu Země vicepremiérem Petrem Marešem (US-DEU).

Na Summitu jste byl přes dva dny. Měl jste možnost nějak proniknout do jednání, která předtím už probíhala téměř týden?

Měli jsme každý den schůzky vyjednávacího týmu, takže jsem o jednání měl informace. Moje možnost bezprostředně ovlivnit průběh setkání spočívala spíš na úrovni bilaterálních setkání s partnery. Ostatní zařídil tým odborných vyjednavačů.

Jaký ohlas měla vaše přednáška?

Nevím, pro mě to byla první zkušenost. Ale na rozdíl od ministra zahraničí USA Colina Powella, který mluvil třetí po mně, mě nevypískali. Intenzita potlesku byla asi větší než po vystoupení zástupce Běloruska, který vystupoval přede mnou. Hlavní význam pléna, na němž vystupovali předsedové vlád a hlavy států, spočíval v tom, že drtivá většina z nich už operovala s pojmem trvale udržitelný rozvoj (TUR) jako s principem. Efektivita těchto vystoupení je ale pochopitelně problematická, Johannesburg by podle mě měl být tečkou za obdobím megaakcí let devadesátých. Mělo by se přistoupit k akcím menších rozměrů, které budou zaměřené na konkrétní naplňování principu TUR.

Takže vítáte návrh Německa na uspořádání konference o obnovitelných zdrojích?

On to není jen návrh Německa, ale Německo se toho chopilo. Já jsem se na setkání zástupců zemí usilujících o vstup do EU s dánským premiérem přihlásil o slovo a řekl jsem, že to je správný krok, že bychom dali přednost tomu, kdyby EU specifikovala blíže, co chce v oblasti obnovitelných zdrojů udělat. Myslím, že mé vystoupení pak ovlivnilo i postoj ostatních zemí usilujících o vstup.

Jaký byl podle vás důvod, proč USA odmítaly jakékoli termíny a konkrétní závazky, když přitom tyto dohody nejsou závazné, a pokud je země nedodržuje, nemůže ji nikdo trestat?

Místopředseda vlády Petr Mareš (US-DEU)
Místopředseda vlády Petr Mareš (US-DEU). Foto: Jan Stejskal/EkoList
Mně se také nelíbí postoj současné americké administrativy vůči některým problémům. Ale nezapomeňme, že když se Američané k něčemu zavazují, tak se zavazují, aby to plnili. Ono je snadné si přečíst soupis států, které podepsaly to či ono, problém ale je, že mnohé z nich k tomu pak přistupují velmi "flexibilně". Druhá věc, kterou nedoceňujeme, je rozdělení moci exekutivní a legislativní v USA. Americká exekutiva má jinou pozici, je značně omezena ve schopnosti přijímat efektivně závazky. Se vším se musí na Kapitol. Ve chvíli, kdy se prezident zaváže k omezením, která se promítnou do sféry byznysu, vstupuje na neuvěřitelně tenký led. V americké politice je totiž hluboce zakořeněné, že politika nemá co zasahovat do byznysu. Svobodné podnikání, na to si Evropa nikdy nenavykla. Třetí věc je, že USA každý společný závazek z velké míry financují, ze 37 až 70 % jde zprostředkovaně o peníze amerických daňových poplatníků.

Jsme členem OECD, tedy zemí, která patří k těm bohatším. Myslíte si, že někdy Česká republika věnuje na pomoc rozvojovým zemím 0,7 % HDP jako Dánsko, Nizozemí a další země?

My už vstupujeme do stadia zemí, které dávají, i když velmi nesměle... Já se přiznám, že jsem otázku našeho podílu na rozvojové pomoci v Johannesburgu obcházel velmi obecně, protože to není číslo (ČR věnovala v roce 2001 na rozvojovou pomoc 0,037 % HDP - pozn. aut.), na které bychom mohli být extra pyšní. Víte, země se v určitém stadiu přehoupne přes úroveň, za níž jsou lidé ochotni o nějaké pomoci diskutovat. Já jsem letos absolvoval sice neúspěšnou, nicméně intenzivní kampaň do Poslanecké sněmovny a mluvil jsem s lidmi o různých věcech. Nedělejme si iluze, Česká republika ve stadiu, kdy jsou lidé o pomoci ochotni diskutovat, není.

A kdy v tom stadiu bude?

Musí přijít politické rozhodnutí, musí se dohodnout vláda. U rozvojové pomoci jde o závazky, které se dají velmi snadno obcházet. Politika je na ně ochotná přistoupit teprve ve chvíli, kdy politik ví, že má nějakou podporu. A nedělejme si iluze, vizionářů v české politice, Martinů Lutherů Kingů, kteří měli sny, je velice málo. Na těchto tématech politik žádné body nenaseká.

A neměli bychom si alespoň vzít příklad ze Slovenska, kde národní politiku udržitelného rozvoje dokonce schválil parlament? Zasazoval byste se o něco podobného ze své pozice?

My jsme o tom v Johannesburgu často mluvili a jsem si jist, že pro TUR musíme vytvořit institucionální zázemí. Nemyslím si, že by strategii udržitelného rozvoje mělo předkládat pouze Ministerstvo životního prostředí, protože se na Summitu jasně ukázalo, že jsme se posunuli od dobrého, ale úzkého, čistě environmentálního pohledu, k úhlu mnohem širšímu, na němž se musejí podílet i další resorty. Ale nerad bych říkal, že si to vezmu na starost, protože o rozdělení kompetencí se teprve bude diskutovat.

Pokud lidé mají mít trvale udržitelný rozvoj zažitý, není problém, že dosud není součástí vzdělávacího systému? Narážím i na fakt, že za Ministerstvo školství v Johannesburgu nikdo nebyl...

To, že se tím ministerstvo nezabývá, je špatně, ale nevyčítal bych to současné ministryni. Minulé ministerstvo mělo zjednodušenou představu, že se tato otázka dá vyřešit zavedením povinného předmětu "udržitelný rozvoj" nebo "ochrana životního prostředí". To je věc, která se musí promítnout do vzdělávání jako celku. Nemůžu zařadit takový předmět a pak ve fyzice, dějepise a v zeměpise učit stejně, jako jsem učil předtím. To by bylo v kontradikci. Myslím, že klíč vede přes pedagogické fakulty, přes vzdělávání budoucích učitelů. Bohužel to není projekt na dva roky. Ale je proveditelný.

Rozumím tomu dobře, že byste si to vzal na starost?

Nemůžu velet paní ministryni, to je velmi dynamická a samostatně uvažující dáma. Ale určitě je to jedna z věcí, o kterou budeme usilovat, až se budeme bavit o novém zákonu o vzdělávání. Myslím, že doba je na to dobrá.

Iva Nachtmannová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.