Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Greenpeace dal summitu vysvědčení: neprospěl


9. září 2002 09:17

JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList) - Nevládní organizace orientované na ochranu životního prostředí nešetřily kritikou na adresu minulý týden skončeného Summitu o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu. Hnutí Greenpeace dokonce vystavilo summitu jakési vysvědčení, v němž srovnává, co se podle něj mělo na summitu schválit, s tím, co se nakonec schválilo.

Například v oblasti energie Greenpeace považuje za potřebné zrušit dotace průmyslu fosilních paliv a jaderné energetice (které jsou v současnosti odhadovány na 250 miliard dolarů ročně), přijmout závazky, aby 20 procent energie bylo do 10 let získáváno z obnovitelných zdrojů. Skutečný závazek zněl pouze obecně, že země, které ratifikovaly Kjótský protokol, naléhají na státy, které jej nepodepsaly, aby tak učinily.

V případě lesů Greenpeace doporučovalo vytvořit fond pro ochranu pralesů a jejich udržitelné využití na základě Konvence o biologické diverzitě pralesů a uvést v život okamžitá opatření na zastavení ztrát a degradace pralesů. Ve skutečnosti ministři nezahrnuli do dokumentů ani opatření schválená před šesti měsíci, takže jediný pozitivní krok podle aktivistů je výzva k opatřením oproti ilegálnímu obchodu se dřevem.

Dalším bodem podle vysvědčení Greenpeace je zemědělství a genetické inženýrství - v něm by bylo nutné ratifikovat protokol z Cartageny o biologické bezpečnosti a podpoře předběžné opatrnosti. Také by měl summit preferovat ekologické zemědělství a přijmout nový nástroj, který by zabránil patentování živých forem. "Ticho po pěšině ohledně patentů dává byznysu jistotu: nadnárodní firmy budou pokračovat v profitování z kontroly nad přírodními druhy," zní ortel Greenpeace. Druhá poznámka je jen ironická: země byly "pozvány" k ratifikaci protokolu z Cartageny.

V otázce jedů jsou Greenpeace ještě rozčilenější - zde se podle nich nepodařilo nic, naopak summit rezignoval na princip předběžné opatrnosti. Požadavky hnutí přitom byly rozsáhlé: ratifikace stockholmské Konvence o persistentních organických škodlivinách, což by zakázalo chemické látky jako dioxin; ratifikovat a uplatnit basilejskou konvenci, která zakazuje obchod s toxickým odpadem; zajistit odpovědnost korporací i za budoucí produkci a používání toxických látek; vyčistit toxická místa jako Bhopál, kde firma Dow Chemical uniká odpovědnosti.

V případě oceánů je "učitel Greenpeace" v hodnocení o něco mírnější, přiznává konferenci určitá pozitiva, jako je výzva k eliminaci podpor, které přispívají k nelegálnímu a neregulovanému rybolovu, a výzva k vytvoření chráněných mořských zón pro ryby. Kritice ovšem neušel fakt, že závazek konference byl vlastně kopií konvence Spojených národů už z roku 1982, obnova světových zásob ryb má být dosažena až k roku 2015, a ještě byl text zmírněn výrazy jako "tam, kde je to možné", což jeho faktickou sílu zpochybňuje.

Poslední kapitolou podle členění Greenpeace je "obchod a rozvojová pomoc". Tam hnutí čekalo schválení smlouvy, která stanovuje, že obchodní pravidla musí být podřízena environmentálním pravidlům, nikoli naopak, a závazek zemí, že dosáhnou výše rozvojové pomoci, ke které se zavázaly před deseti lety v Riu. Hodnocení shledává jako pozitivní změnu, že od nynějška nemusí být zákony týkající se životního prostředí podřízeny smlouvám Světové obchodní organizace a že se rozvinuté země společně pokusí snížit na polovinu počet lidí bez přístupu k sanitárním zařízením. Na druhou stranu se do summitu pouští kvůli tomu, že "selhává v uznání problému, který představuje globalizace" nebo naopak ujišťuje, že environmentální smlouvy jsou podřízeny obchodním pravidlům a nadnárodní podniky nejsou odpovědné za své jednání.

Vysvědčení hnutí Greenpeace pro "Summit Země" můžete najít na adrese http://archive.greenpeace.org/earthsummit/report_card/.

Iva Nachtmannová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.