Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Johannesburg: Summit starostů se zavázal ke globální odpovědnosti


5. září 2002 11:49

JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList) - Zároveň se Summitem o udržitelném rozvoji probíhal v Johannesburgu také tzv. Summit místních samospráv, přezdívaný též Summit starostů. Starostové z celého světa se v jeho závěru v dokumentu Johannesburská výzva (The Johannesburg Call) zavázali ke globální odpovědnosti a k akcím na lokální úrovni. EkoListu to sdělil Viktor Třebický, který se v Johannesburgu jako delegát ANPEDu účastnil fóra nevládních organizací.

"Podle mě je to vůbec poprvé, co se zástupci místních samospráv vyjádřili a zavázali ke globální odpovědnosti," komentuje Výzvu Třebický. "Zároveň se přitom zavazují zesílit svoje úsilí o uskutečňování cílů udržitelného rozvoje na místní úrovni," dodává.

Součástí Výzvy je i plán, podle něhož hodlají starostové do 12 let splnit podobné cíle, jaké si stanovili představitelé vlád na "velkém" summitu. V plánu starostů tak figuruje například snaha snížit počet lidí bez přístupu k pitné vodě a k sanitárním zařízením na polovinu, učinit konkrétní kroky k zabezpečení veřejného zdraví, zajistit moderní energetické služby v rámci komunit nebo zajistit kvalitní vzdělávání pro všechny bez ohledu na věk či rasu.

Třebický vnímá Výzvu starostů jako jeden z pozitivnějších závěrů všech johannesburských jednání. "Viditelnější jsou bohužel vágní výstupy vládního summitu, které ovšem zůstaly za očekáváním většiny přítomných nevládních organizací," podotýká trpce Třebický.

A proč považuje Výzvu starostů za tak důležitou? "Řada cílů summitu, například přístup k pitné vodě, se bude muset řešit na lokální úrovni. Za jejich uskutečnění tedy budou odpovědné právě místní samosprávy, proto je jejich závazek důležitý," argumentuje Viktor Třebický.

Jan Stejskal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.