Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Powell v Johannesburgu vypískán, Chirac hýřil sliby


4. září 2002 18:05

JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList) - Vystoupení ministra zahraničí USA Colina Powella v závěrečném dni Světového summitu pro udržitelný rozvoj se setkalo s drsným přijetím. Delegáti jej odměnily smíchem a úšklebky, když mluvil o aktivitě, se kterou Spojené státy čelí změnám v životním prostředí. Ekologické skupiny vyčítají Americe blokování silnější finální verze Implementačního plánu a ignorování summitu ze strany prezidenta Bushe.

Powell se podle BBC ovšem také setkal s protesty ve chvíli, kdy kritizoval Zimbabwe za jeho kontroverzní "pozemkovou reformu" - řekl, že přivedlo své obyvatele na pokraj hladomoru.

Poté si vzal na mušku Zambii: "Ve stavu hladomoru některé africké státy zabránily distribuci americké potravinové pomoci s tím, že odmítají geneticky modifikovanou kukuřici, která je bezpečně konzumována po celém světě už od roku 1995."

Na další pokřiky a výsměch reagoval ministr Powell argumentem: "Nezavazujeme se jen k rétorickým cílům, ale zavázali jsme se k programu ve výši 1 miliardy dolarů pro vyvinutí a rozmístění pokročilých technologií, které by zmírnily emise skleníkových plynů." Přesto USA odmítají ratifikovat Kjótský protokol o omezení těchto emisí.

Naproti tomu prezident Francie Jacques Chirac se setkal spíše s pozitivním ohlasem. Podle agentury Reuters na Summitu o udržitelném rozvoji Chirac vyzval země k zavedení mezinárodní "dani solidarity" pro boj se světovou chudobou, protože podle něj současná rozvojová pomoc jednotlivým zemím je neadekvátní. Jednalo by se o tzv. "Tobinovu daň", kterou navrhl americký nositel Nobelovy ceny James Tobin v sedmdesátých letech.

"Mohla by to být daň z oxidu uhličitého, z letenek, ze zdravotních produktů prodávaných v průmyslových zemích nebo z mezinárodních finančních transakcí," vysvětlil Chirac. Jeho slova mohla být vodou na mlýn nevládním organizacím a antiglobalizačním aktivistům, kteří po podobné dani volají. Na druhou stranu evropští představitelé oponují, že by to způsobilo přesun finančních trhů do zemí, které tuto daň neakceptovaly.

Mimoto francouzský prezident na summitu slíbil, že Francie během pěti let zdvojnásobí rozvojovou pomoc na 0,7% HDP ročně, tedy úroveň, ke které se země zavázaly už na minulých konferencích, ovšem ve většině případů ji nesplnily. Dále Chirac opakoval svou výzvu založit "Světovou organizaci pro životní prostředí", která by podle něj dohlížela na dodržování environmentálních smluv.

Generální tajemník OSN Kofi Annan na zasedání řekl, že summit nedosáhl všeho, v co on doufal. Stejně tak environmentální hnutí se shodla v názoru, že summit selhal v ochraně Země a posílil mezinárodní ekonomický a finanční systém, který není slučitelný s trvale udržitelným rozvojem.

Environmentální hnutí sice ocenila závazek snížení počtu lidí bez přístupu k čisté vodě a sanitárním zařízením, ale neskrývala obrovské zklamání nad tím, že nebyly stanoveny cíle ohledně zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Mezinárodní lidskoprávní agentura Oxfam prohlásila, že návrh dohody nabízí pouze "drobečky pro chudé". Steve Sawyer z hnutí Greenpeace dodal, že plán dopadl "hůř, než jsme si uměli představit."

Iva Nachtmannová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.