Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Kjótský protokol možná brzy vstoupí v platnost


4. září 2002 16:30

JOHANNESBURG/CANBERRA/PRAHA (EkoList) - Australský premiér John Howard ve středu naznačil možný posun v odmítavém názoru jeho vlády vůči Kjótskému protokolu. "Pokud v následujících měsících nabudeme přesvědčení, že je v zájmu Austrálie podepsat protokol, podepíšeme jej, ať se Spojené státy zachovají jakkoliv," řekl Howard rádiu v australském Brisbane. Ekologičtí aktivisté to u Austrálie, hlavního exportéra uhlí, považují za zřejmý posun, protože dosud byla Austrálie svým negativním postojem v pevné koalici se Spojenými státy, dokonce podmiňovala svůj podpis podpisem USA.

Austrálie by podle propočtů protokolu sice teoreticky mohla zvýšit produkci skleníkových plynů o 8 procent oproti stavu roku 1990 (a tedy potenciálně mohla tuto možnost znečištění prodat), ale obávala se, že pokud smlouva vstoupí v platnost, nebude dostatečná poptávka po jejím uhlí.

Náznak změny postoje Austrálie nastal po názorovém obratu Ruska a také Kanady, jejíž předseda vlády na Summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu prohlásil, že ke konci roku bude o ratifikaci protokolu hlasovat parlament. Steven Guilbeault, kanadský koordinátor kampaní hnutí WWF, předpokládá, že parlament protokol přijme. "Kdyby se hlasovalo zítra, návrh by prošel," řekl agentuře Reuters.

Pokud Kanada smlouvu ratifikuje, bude muset do roku 2012 snížit produkci skleníkových plynů z průmyslu a dopravy o šest procent oproti stavu roku 1990. Poslední odhady ovšem ukazují, že Kanada v letech 1990 - 2000 tuto produkci zvýšila o celých dvacet procent. Snižování tedy bude dramatičtější.

Pokud Kanada, Austrálie i Rusko své sliby splní, smlouva vstoupí v platnost a Spojené státy zůstanou ve svém odmítavém postoji ke Kjótskému protokolu osamoceny.

Iva Nachtmannová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.