Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Delegáti na summitu se přou, zda zahánět hladomor GM potravinami


3. září 2002 18:41

JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList) - Mimo dramatická jednání a souboj o slovíčka v závěrečných dokumentech světového Summitu o udržitelném rozvoji se v Johannesburgu vedou diskuse i na další témata. Například hladomor a potraviny obsahující geneticky modifikované (GM) organismy. Před deseti lety, v době Summitu Země v Riu de Janeiru, byly modifikované plodiny ještě v laboratořích, nyní se staly příčinou rozdělení delegátů na dva tábory, píše agentura AP.

OSN odhaduje, že v současnosti 12,8 milionu lidí v šesti zemích jižní Afriky naléhavě potřebuje pomoc, aby se vyhnuli katastrofě. Hrozící hladomor je způsoben suchem a v některých zemích neschopností vlád. Navzdory této hrozbě se země obávají, že pomoc ve formě GM potravin by mohla ohrozit jejich export z budoucích bohatších sklizní. A někteří politici soudí, že tyto potraviny by mohly představovat neznámá zdravotní rizika.

Podle Josepha Verrengii z agentury AP mezinárodní humanitární sdružení odhadují, že africká oblast by nyní potřebovala zhruba 1,1 milionu tun obilí. Spojené státy nabízejí až 540.000 tun. Problém je ovšem v tom, že toto obilí je skoro jistě geneticky modifikované. Přinejmenším jeden z potenciálních příjemců - Zambie - nechce, aby takové potraviny překročily její hranice. Zimbabwe původně také odmítalo GM potraviny, později akceptovalo obilí, které bylo umleté na mouku, takže nemohlo být znovu vyseto. Mozambik přistoupil na podobné dohody.

GM plodiny jsou rozsáhle pěstovány ve Spojených státech, Argentině, Kanadě a Číně. Ale obavy z "genetického znečištění" - smísení biotechnologických plodin s původními rostlinami - vyloučily tyto plodiny ze širokého pěstování v mnoha evropských zemích. Protože jsou geneticky manipulované plodiny vhodnější pro zemědělskou velkovýrobu, začínají se zavádět v některých rozvojových zemích, například v Jižní Africe a v Keni.

Zastánci GM plodin tvrdí, že Zambie a další státy se staly oběťmi "zelených propagandistů", kteří si hrají na politiku prostřednictvím potravinové krize. "Je to neuvěřitelné," řekl molekulární genetik C. S. Prakash z Univerzity Tuskegee v Alabamě. "Zeptejte se hladovějícího zambijského dítěte, jestli by si zrovna teď dopřálo luxus této pseudodebaty," řekl vědec.

"Na místech, jako je Afrika, by GM plodiny mohly nahradit nutnost chemických postřiků," prohlásil Heinz Imhof, předseda Syngenty, nadnárodní firmy pro osivo, která oznámila, že postoupí patentová práva na GM semena nejpotřebnějším státům podle OSN. "Nikdy nevíte, jaký hmyz se objeví, a když se objeví, už je pozdě jednat."

Ekologičtí aktivisté viní Spojené státy z využívání hrozícího hladomoru k tomu, aby "podstrčily" GM obilí zemím trpícím hladem. "Farmáři nevyhnutelně nějaké zasadí," říkají, "a tak udělají neodvratný krok do genetické budoucnosti, aniž by si jej místní zvolili."

"Nejdůležitější věc nyní je poskytnout potravinovou pomoc," řekl AP Sidi Diawara z britské lidskoprávní organizace Oxfam. "Ale země by měly mít na výběr. Nemůžete je nutit jíst něco, co by normálně nejedly, to je nelidské."

Představitelé Zambie tvrdí, že důvodem jejich obav z genetické kontaminace jsou ekonomické aspekty. Přesto asi 130.000 Angolanů a Konžanů v uprchlických táborech v Zambii už jí GM potraviny dodávané prostřednictvím Světového potravinového programu OSN.

Hlavní potravinové a zdravotní pobočky OSN použití modifikovaných potravin schválily. Ale někteří představitelé OSN na summitu se vyjádřili poněkud jinak - podle nich je světová nabídka obilí dostatečně velká, takže hladovějící státy nemusí nutně přijmout GM potraviny.

Asistent generálního ředitele Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Paul Eckebil se domnívá, že téma modifikovaného obilí zůstane kontroverzní přinejmenším do doby, než země ratifikují dva roky starý protokol, který reguluje obchod s GM obilím - smlouvu, kterou Spojené státy odmítají. "Do té doby musí každá země vzít zodpovědnost v této oblasti sama za sebe," říká Eckebil.

Iva Nachtmannová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k problematice GMO
Související články odjinud k problematice GMO
Související tiskové zprávy k problematice GMO
Související odkazy k problematice GMO
Genetické manipulace
GMO na stránkách Greenpeace ČR.
Convention on Biological Diversity (Úmluva o biologické rozmanitosti)
Stránky úmluvy, která byla přijata na ekologickém summitu v Rio de Janeiru v roce 1992, a Protokolu o biologické bezpečnosti (Cartagenský protokol), přijatého v roce 2000. Cílem tohoto protokolu je zajistit ochranu a bezpečnost při zacházení, využívání a přenosu živých modifikovaných organismů především přes hranice států.
Sdružení Biotrin
Nezisková organizace vytvořená vědeckými pracovníky pro šíření informací o moderní biotechnologii, zejména o geneticky modifikovaných organismech.
Právní úprava ochrany biodiverzity a nakládání s geneticky modifikovanými organismy v EU a ČR (srovnání)
Plný text diplomové práce Dušana Uhra z Právnické fakulty Univerzity Karlovy na toto téma. Z 21. 11. 1999.
BBC - Special report: Food under the microscope (BBC - Zvláštní zpráva: Jídlo pod mikroskopem)
Stránka BBC News o genetických manipulacích (již neaktualizovaná).
FAO - Biotechnology in Food and Agriculture (FAO - Biotechnologie v potravinách a zemědělství)
Stránka o biotechnologiích Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) - anglicky, španělsky, francouzsky, arabsky, čínsky
FoE Europe - Biotechnology Programme and European GMO Campaign (Foe Europe - Biotechnologický program a evropská kampaň ke GMO)
Stránka evropských Přátel Země, věnovaná kampani proti geneticky modifikovaným plodinám.
Greenpeace International - Genetic Engineering (Greenpeace International - Genetické inženýrství)
Stránka Greenpeace International, věnovaná kampani proti geneticky modifikovaným plodinám.
Friends of the Earth UK - Real Food (Friends of the Earth UK - Opravdová strava)
Stránka britských Přátel Země, věnovaná kampani proti geneticky modifikovaným plodinám.
Guardian.co.uk - GM crops (Guardian.co.uk - Geneticky modifikované plodiny)
Zprávy britského listu The Guardian týkající se geneticky modifikovaných potravin.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
27. 4. 2008 Luboš
K tématu


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.