Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 7. 8. 2020
Svátek má Lada
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Posun v jednání na summitu: biodiverzita, obchod a Kjótský protokol


3. září 2002 11:43

JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList) - Vyjednávací proces na Summitu o udržitelném rozvoji (WSSD) se zrychluje. Vyjednávači například schválili Smlouvu o biodiverzitě, dosáhli částečného kompromisu v otázce obchodu a došlo také k posunu v případě Kjótského protokolu. Delegáti schválili 95 procent z Implementačního plánu, "i když některé tvrdé úkoly zůstávají," jak zdůraznil Nitin Desai, generální tajemník summitu.

Smlouva o biodiverzitě by měla zajistit mezinárodní režim na základě tzv. "bonnských směrnic", jež upřesňují mechanismus spravedlivého rozložení genetických zdrojů a výhod plynoucích z jejich využívání. Účastníci summitu také schválili, že zajistí efektivnější a soudržnější metody ochrany přírody, udržitelný způsob využívání biologické rozmanitosti a vývoj jiných modelů produkce a spotřeby. Ale témata jako ekologické značení výrobků se v textu neobjevila - kvůli námitce, že by toto značení mohlo být použito jako skrytá obchodní bariéra.

Ministr životního prostředí a lesů Indie Thalikottai Rajuthevar Baalu podle agentury PTI (Press Trust of India) řekl, že rozvinuté země v rámci desetiletého plánu na urychlení posunu směrem k udržitelné spotřebě souhlasily s poskytnutím finančních a technických zdrojů rozvojovým zemím, aby se společně podařilo omezit ztrátu druhové rozmanitosti.

Kjótský protokol sice stále neratifikoval dostatečný počet producentů skleníkových plynů, aby mohl začít globálně platit, ale minulý týden v pondělí se k zemím, které protokol ratifikovaly, přidala Indie, druhý nejlidnatější stát Asie. Naopak problémy s přistoupením k protokolu vyjádřilo Rusko.

Předsedové vlád Německa a Velké Británie Gerhard Schröder a Tony Blair v pondělí na summitu shodně apelovali zejména na průmyslový svět, aby Kjótský protokol ratifikoval. Schröder řekl, že globální klimatické změny "už dávno nejsou jen skeptickou předpovědí", ale nastávají dramatické změny. "Naše konference by měla vyzvat státy k ratifikaci Kjótského protokolu tak, aby vstoupil v platnost už na konci tohoto roku," prohlásil na plenárním zasedání Schröder. Podle něj by Německo podpořilo založení globální energetické sítě, aby mohla být vyvinuta úspěšná kooperace na poli energetiky.

Vyjednávači schválili text v podobném duchu, v němž státy, které podepsaly, apelují na zbylé země, aby protokol ratifikovaly, a to co nejdříve. Znění textu uvítali i environmentalisté - zástupce Greenpeace Steve Sawyer jej nazval "úžasným úspěchem v tomto procesu, protože jej především nevrací zpátky."

Podle diplomatů je také úspěchem skutečnost, že vyjednávači vymazali z dohody o obchodu pasáž, která vyjadřovala nadřazenost Světové obchodní organizace (WTO) nad multilaterálními environmentálními smlouvami. Dohody o obchodu zahrnují opětné potvrzení závazků pokračovat v jednání na téma zrušení zemědělských a jiných dotací. "Mezi delegáty je pocit euforie, že byli schopni nastolit toto velmi těžké téma," řekl agentuře AP Lucian Hudson, mluvčí britské delegace.

Zatím bez jasné formulace cíle se odehrávají jednání o obnovitelných zdrojích energie. Spojené státy podporovány Japonskem odmítají jakékoliv konkrétní závazky, které by stanovily, kolik energie má do určitého data pocházet z obnovitelných zdrojů. Navíc se mezi obnovitelné zdroje energie snaží prosadit jadernou energii.

Mezi spornými otázkami stále zůstává také závazek snížit na polovinu počet lidí bez přístupu k čisté vodě a sanitárnímu zařízení do roku 2015, zejména kvůli odmítavému přístupu Spojených států. Nejen proto se podle listu Independent na konferenčních toaletních zařízeních objevil "oficiální toaletní papír summitu" s nápisy vztahujícími se tomuto tématu. Papír objednalo jihoafrické ministerstvo pro záležitosti vod a lesů pro tzv. "Mycí kampaň". Jedním z nápisů na roli je například: "Hygiene is not a softissue" (volně přeloženo: hygiena není slabé téma - tissue je zároveň výraz pro ubrousek).

Iva Nachtmannová, jst

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.