Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Johannesburg: Státy si daly za úkol zachránit ryby


31. srpna 2002 10:07

JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList) - Sto osmdesát devět států světa odsouhlasilo v úterý plán uvést do původního stavu těžce vyčerpané zásoby ryb do roku 2015. Tato dohoda je zatím jediným hmatatelným výsledkem Summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu.

Záchranný "balíček" obsahuje podle listu Guardian vytváření chráněných mořských zón na různých místech světa do roku 2012 a omezení rybolovu v dalších částech, dokud se zásoby neobnoví. Chráněné zóny by byly využity jako sádky pro některé druhy ryb, např. sledě, tresku a tuňáka.

Co se týká potírání ilegálního rybolovu, konference donutila státy podepsat Zákon o moři, díky kterému mohou být pirátští rybáři uvězněni, pokutováni nebo jim může být zabaveno vybavení. V současnosti zákon ratifikovalo pouze 130 zemí. Summit také schválil pobídnutí Mezinárodní námořní organizace, aby zpřísnila svá pravidla na omezení odpadu z lodí.

Problém zachraňování zásob ryb začal být naléhavý zejména poté, co začaly mořem brázdit flotily produktivních rybářských společností z Japonska a EU s náročným vybavením, což mělo devastující dopad na nejchudší lidi, kteří jsou závislí na pobřežním rybářství kvůli proteinu - hlavnímu zdroji potravy.

Nejhorším příkladem je situace podél afrického pobřeží, kde lodě Evropské unie, které vylovily vše v Severním moři, kupují licence od vlád v Namibii, Senegalu, Mauretánii a loví v jejich vodách bez jakéhokoli pochopení pro pozdější následky.

Ideou celé dohody je snaha redukovat současnou úroveň rybolovu, aby se stavy ryb dostaly na takovou úroveň, z níž mohou vědci spočítat "maximální udržitelný výnos". To je celkové množství ročně nalovených ryb, aniž by došlo k úbytku jejich stavů.

Spojené státy původně dohodu odmítaly, zvláště kvůli konkrétnímu datu 2015 pro obnovení stavů ryb, ale nakonec souhlasily, když byla přidána slova "tam, kde je to možné". Je otázka, zda "to bude možné" u tresek, které zmizely z oblasti Newfoundlandu už v roce 1990 a jejich stavy se stále neobnovily, protože tresčí jikry pravděpodobně pozřou různí predátoři, než se stačí vylíhnout.

Ale obnovení stavů možné je, jak dokazuje situace se sledi v Severním moři. Tam se jejich stav po totálním odlovení obnovil poté, co byl v roce 1970 na několik sezón úplně zakázán rybolov v této oblasti.

Iva Nachtmannová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.